Kedi Bakımı Kedi Beslenmesi Kediler Kediler Genel

1-6 Haftalık Yavru Kedi Beslenmesi

1-6 haftalık yavru kedilerin beslenmesinde ilk akla gelen pastörize inek sütüdür. Fakat inek sütü kediler için yeteri kadar besleyici olmamakla birlikte ishale neden olabilir. Bu gibi sorunlar yaşamamak için herhangi bir veteriner kliniğinden veya petshoptan yavru kedi süt tozlarından kullanabilirsiniz. Bu süt tozu ile beslemek için bir de yavru kedi biberon seti de almanız gerekmektedir. Süt tozunu bulamazsanız, onun yerine keçi sütü 1-6 haftalık kediler için yeterli olacaktır.

Kedi süt tozu önce öğünde verilecek miktarda süt tozu ve az miktarda kaynamış sıcak suyla karıştırılır ve daha sonra suyun kalanı azar azar karıştırılarak eklenir. Hazırlanan süt vücut sıcaklığına kadar soğuduktan sonra ufaklığa verilir. Tabii yavru kedi için her öğünde taze, yeni süt hazırlamanız tavsiye edilir.

0-2 haftalık kedilerde 1 çay kaşığı süt tozuna 3 yemek kaşığı kadar sıcak su,

2-3 haftalık kedilerde 1,5 – 2 çay kaşığı süt tozuna 5,6 yemek kaşığı kadar sıcak su,

3-4 haftalık kedilerde 3 çay kaşığı süt tozuna 9 yemek kaşığı sıcak su eklenerek hazırlanır.

0-2 haftalık kediler gece gündüz 2 saatte bir,

2-3 haftalık kediler 06.00 – 24.00 arası 2 saatte bir,

3-4 haftalık kediler 06.00 – 24.00 arası 3 saatte bir beslenmelidir.

Almış olduğunuz biberonda yavrunun rahat sütü içebileceği büyüklükte delik açmanız gerekir. Küçük delik ile yavru zor süt içer çabuk yorulur.

Beslenme sonrası oluşabilecek mide gazları için ufaklığın sırtına hafif vurarak gazı çıkarttırabilirsiniz.

4 haftalıktan büyük kediler için sütten farklı olarak hazır konserve mamalardan kullanabilirsiniz.

Kuru mama vermek istiyorsanız eğer; İlk verişinizde kuru mamayı reddederlerse meraklanmanıza gerek yoktur. Kuru mamayı ilk verişinizde, yaş mamanın içine az miktarda karıştırarak veya mamayı biraz ılık su ile yumuşatarak verebilirsiniz.Bu yumuşatma işlemini süt ile kesinlikle yapmayınız. Veya kedinize birkaç tane kuru mama elinizle ödül şeklinde verebilirsiniz. Birkaç tane kuru mama yedikten sonra yine yumuşatarak  verebilirsiniz.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

2 Yorumlar

  • 2 yavru kedi bırakılmış kapimizin önüne ve henüz çok küçükler yardımcı olur musunuz nasıl besleyebilirim henüz gözlerini acmamışlar ve gibek bagi bile dusmemis acil cevap kac saate bir sut vermeliyiz lutfen yardimci olun.Teşekkürler

    • Merhaba,

      Sütten kesilmeyecek kadar küçük ise kedinize asla katı gıda vermeyiniz, anne sütü benzeri bir karışımla beslemelisiniz. Kedinin yaşı ne olursa olsun asla kediye inek sütü verilmez, özellikle yavru kedilerin sindirim sistemleri inek sütündeki laktozu sindirecek güçte değildirler. Veterinerlerde yada petshoplarda satılan özel toz karışımlarından verebilirsiniz, kullanımı hakkında paketin üzerinde yazan talimatları okuyarak kendinin mamasını hazırlayabilirsiniz ve paketin üzerinde yazan dozda hazırlamalısınız. Eğer bu karışımdan bulamadıysanız normal bebkler için satılan toz karışımından geçici süre verebilirsiniz. Bu karışımları yavru kediye verebilmek için biberon yada enjektör kullanabilirsiniz. Yavru kediler 2-3 saat aralıklarla beslenmeli ve sırt üstü verilmemeli, karınları üzerinde düz bir zeminde olacak şekilde ve başları şişe ile yaklaşık olarak 45 derecelik bir açı olacak şekilde beslemelisiniz.

Yorum yaz