Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Abyssinian Cinsi Kedi (Habeş Kedisi)

 

abyssinian-kedisi

Görünüm

Bu tür kedilerin kafası hafif üçgen ve yumuşak hatlara sahip olur.Burun kısmı çukur gibi, kulakları ise dik ve sivri bir duruşa sahiptir. Kulaklarının bu dik, sivri duruşu ve parlak, büyük gözlerinin altında kalemle çekilmiş gibi duran çizgiler Abyssinian kedisine karakteristik bir görünüm kazandırır. Göz rengi altın rengi veya yeşildir.Vücut yapısı fazla iri olmamakla birlikte kaslıdır. Kemik yapısı bacaklarda ön bacak arka bacağa göre daha uzundur.Ayakları minik ve ovaldir. Kuyrukları uzun ve kalındır. Kürk rengi kahverengimsi kızıl, kızıl ya da açık kahverengi olabilir. Parlak tüylere sahiptir.

Karakteri

Oldukça zeki olan Abyssinian kedileri her zaman yumuş yumuş sevebileceğiniz kediler arasında maalesef değildir. Canları istediğinde sokulup kendini sevdiren bir kedidir. Ki kedi ırklarının %90ı bu özelliği taşımaktadır. Siz her ne kadar okşamak, sevmek istesenizde 3 dakika sevdirip bunalıp minik patileriyle elinizi itebilirler. 🙂

Tüy Bakımı

Aşırı tüy bakımı gerektirmemekle birlikte dökülmeye yüz tutan, ölü tüylerini fırça yardımı ile almanız yeterli olacaktır.

Sevimli abyssinian yavrularına ait bu videomuzu izlemeden geçmeyin…

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz