Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Affenpinscher Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Süs köpeklerinin en eskilerinden biri olan Affenpinscher cinsi köpeklerin kökeni net olarak bilinmemektedir. 17. Yüzyılda Orta Avrupa’da ve Almanya’da ahırları ve mutfakları haşerelerden korumak için beslenirlerdi. Mutfak ve ahırları haşerelerden korurlarken sevecen ve sıcakkanlı halleri ile tam bir kucak köpeğidir. Affenpinscher cinsi köpekler Brussels Griffon cinsinin geliştirilmesinde kullanılan bir ırktır. Anavatanlarının Almanya olduğu kabul edilir. Kesin olarak bir ırk olarak isimlendirilmesi ise 1936 yılında AKC tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bu ırk daha az görünmeye başlamıştır.

Affenpinscher Görünümü

Yine en eski ırklardan biri olan Affenpinscher köpekleri kare, kompakt ve sağlam bir vücuda sahiptir. Bacakları dik ve kısadır. Kısa bacakları onun görünümünün kare olmasına katkı sağlamaktadır. Kafa yapısı yuvarlaktır. Başını kendinden emin ve dik tutan Affenpinscher’ların vücutları ve kafaları birbirine orantılıdır. Yüzü bir maymuna benzetilir. Kaşları ve uzun sakalı mevcuttur. Sevimli ve komik bir ciddiyet ifadesine sahiptir. Gözleri fazla büyük değildir ve koyu renklidir. Kulaklarını genellikle dik durması için kesilmektedir. Burnu kısa ve gittikçe dar bir yapıya geçen şekildedir. Dudakları siyahtır. Kuyrukları da kulakları gibi 2-2,5 cm kadar kesilir. Kürkü kaba bir yapıdadır. Tüyleri yaklaşık olarak 2,5 cm’dır. Kısım kısım daha uzun olabilmektedir. Renkleri genellikle siyah, gri, gümüş, kızıl veya siyah-ten renklerindedir. Kaşları ve sakalları vücutlarına göre daha açık renkte olurlar.

Karakteri

Affenpinscher  cinsi köpekler adının anlamını taşımaktadır. Almancada Affen sözcüğü maymun, pinscher sözcüğü ise terrier anlamındadır. Fransa’da ise bu ırka Bıyıklı Küçük Şeytan manasına gelen “Diablotin Moustachu” denmektedir.

Hareketli, meraklı, cesur bir köpek ırkıdır. Hareketli ve güçlü olması ile birlikte fare ve sıçanları rahatlıkla yakalayabilmektedir. Sevimli görüntüsü ile birlikte kendisi de oyuncu ve sevecendir. Havlama ve tırmalamaya eğimli köpeklerdir. Diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla arası iyidir. Sahibine bağlıdır. Genellikle sakin bir yapısı vardır ancak korktuğunda cesur tavırlar ile saldırgan olabilmektedir.

Bakımı

Affenpinscher  cinsi köpekler apartman dairesinde bakılabilirler. Dışarıda yaşayabilecek türde değillerdir. Her ne kadar aktif olsalarda evde ve bahçede yapılan egzersizler ve oyunlarla birlikte tasma ile kısa gezintiler onlar için yeterlidir.

Tüyleri haftada iki üç defa fırçalanmalıdır. 3 ayda bir tüylerine makasla şekil verilmesi onlar için daha iyidr. Fazla tüy dökmemektedir.

 

 • 8/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 8/10
 • 8/10
  Başka Petlerle Geçinme - 8/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 7/10
  Yabancılarla Anlaşma - 7/10
 • 9/10
  Sadıklık, İtaat - 9/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 7/10
  Koruma - 7/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
7.4/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz