Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Afgan Tazısı Özellikleri ve Bakımı – Afghan Hound Cinsi Köpek

Afgan Tazısı çok eski zamanlardan bu yana yaşayan bir köpek türüdür. Kuzey Afganistan’ta 4000 yılı aşkın süredir yaşadığı söylenmektedir. Yüzyıllar boyu Afgan Tazısı ait olduğu bölgenin dışına çıkarılmamıştır. Bu durum yasaklanmıştır. 20. Yüzyıl başlarında kaçak olarak Avrupa’ya getirilmiştir. Çoban ve av köpeği görevlerinde kullanılmıştır. Geyik avı, yaban keçisi, kurt ve kar leoparı gibi hayvanların avlarında kullanılmışlardır. Afgan Tazısı oldukça hızlı bir köpektir. Çevik bir yapısı vardır. Bundan dolayı bahis yarışmalarında da kullanılmaktadırlar. Tüyleri ile dikkat çeken Afgan Tazısı kendini aşırı ısıdan bu tüyler sayesinde korumaktadır. Güzel görüntüsü Amerika ve Avrupa’da onu lüks köpek cinsleri kategorisine sokmaktadır.

Afgan Tazısı Görünümü

Afgan Tazısına Aristokrat görünüşlü köpek denmektedir. Uzun, zarif bir gövdesi vardır. Başı da gövdesi gibi zariftir. Tüyleri ipeksi yumuşaklıkta ve uzundur. Çenesi zarif görünümüne nazaran güçlüdür. Ağız kısmı hafif ovaldir. Burnu siyah renktedir. Çenesi güçlü ve uzun bir yapıda olduğundan dolayı dişleri inci gibi dizili şekilde görünür. Gözleri badem şeklinde ve siyahtır. Kulaklarının yapısı diktir. Uzun bir boyna sahiptir. Ön bacakları da güçlü bir yapıdadır. Ayakları ve parmaklarının üst kısımları tüylerle kaplanmıştır. Kuyruğu kıvrık veya çember şeklinde durur. Tüm vücudu upuzun, ipeksi kum renginde tüyler ile kaplanmıştır.

Karakter Yapısı

Sakin, şefkatli, sadık ve biraz utangaç bir köpek cinsidir. Bu özelliklerinin yanında dominant olma özelliği de vardır. Genellikle asil, sakin ve kibar takılan bir köpektir. Kral köpeği diye tanımlamak yanlış olmaz. Önceleri bu ırk köpeklere insanlar güvenmemekteydi ancak günümüzde bu düşünce geride kalmıştır. Eğitimi esnasında yeterli kadar disiplinli ve ciddi olunması gerekir. Aksi takdirde kendi başına buyruk devam edebilirler. Bahçeli bir ev onlar için uygundur. Apartman dairesinde bakımları zor olabilmektedir. Apartman dairesinde çok hareketsiz kalırlar ve günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanamayabilir. Gün boyunca özgürce gezebileceği, olabildiğince büyük bir bahçeyi tercih ederler. Günlük olarak en az yarım saat koşma, yürüme egzersizi yapmaları gerekir.

Bakımı

Bu güzelliğin en önemli unsurlarından olan bu uzun ve yoğun tüyler her gün fırçalama gerektirir. Ayda bir kez normal yıkama yapılabilir. Gerekmedikçe kuru şampuan vs. kullanılmamalıdır. Uzun kulaklarını yemek yerken yukarıda toplayabilirsiniz. Aksi takdirde yemeklerinin içine girebilir.

 • 7/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 7/10
 • 7/10
  Başka Petlerle Geçinme - 7/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 7/10
  Yabancılarla Anlaşma - 7/10
 • 9/10
  Sadıklık, İtaat - 9/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 7/10
  Koruma - 7/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
7.6/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz