Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Akita Inu Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Akita Inu cinsi köpekler Japonya’da Honshu adasında Akita bölgesinde ortaya çıkmıştır. Adını da ortaya çıktığı bölgeden almaktadır. İlk yıllarda Japon imparatorunun koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Sonraları ise dövüşlerde, avcılıklarda, polis ve asker köpeği olarakta kullanılmıştır.  Avcılık yeteneği oldukça gelişmiş bir köpek cinsidir. Bu cins köpekler ikinci dünya savaşı esnasında Amerika’ya götürülmüştür. Amerika’dan ise bütün dünyaya yayılmıştır.

Akita Inu Cinsi Köpek Görünümü

Akita Inu cinsi köpek Spitz adı verilen en büyük Japon köpek ırkıdır. Akita Inu ağırbaşlı, güçlü ve kendine has görüntüye sahip bir köpek cinsidir. Kas yapısı oldukça güçlüdür. Kafa yapısı iri, büyük ve çenesi kısadır. Boyu da yüksekliğine ve enine göre daha fazla olabilmektedir. Başı üçgen bir şekle sahiptir. Vücuduna göre daha farklı bir yapısı vardır. Kulakları dik ve küçüktür. Gözleri minik ve kahverengi rengindedir. Burnu siyahtır. Nadir de olsa beyaz kürke sahip Akita Inu köpeğinde kahverengi burun görülebilmektedir. Çoğu köpekte olduğu gibi dudakları kara ve dili pembe rengindedir. Perdeli ayakları sayesinde oldukça da iyi bir yüzücüdürler. Tüyleri kalındır. Fazla ısı ve soğuğa karşı dayanıklıdır bu tüyler. Renkler, genellikle beyaz, kırmızı, açık kahve renklerindedir.

Karakteri

Akita Inu cinsi köpekler ağırbaşlı, sakin bir köpek olsalar da bazen başına buyruk olabilmektedirler. Ailelerine bağlı olurlar. Dikkat çekmeyi severler, sevecendirler. Zeki ve akıllıdırlar. Eğitilmesi çok kolay olan bir köpek türü olmamakla birlikte yavruyken de zor eğitilirler. Doğuştan koruma içgüdüleri mevcuttur. Koruma özellikleri sayesinde aileler çocuklarını onlara rahatlıkla emanet edebilmektedirler. Her ne kadar güvenililr olsalar da diğer petlere ve köpeklere karşı pek ılımlı değillerdir. Farklı hayvanların olduğu alanlarda tasmasız bırakılmamaları kesinlikle önerilmektedir.  Akita Inu cinsi köpek ailesi ile birlikte olmaktan büyük zevk alırlar. Fazla havlamazlar.

Bakımı

Bu tür köpekler her köpekte olduğu gibi bahçeli, arazisi olan bir evde yaşamaya daha uygundur. Ancak yeteri kadar ilgi ve egzersiz yaptırılabiliyorsa apartman dairesinde de yaşayabilirler.

Tüy bakımı ise sık sık tüyleri fırçalanmalıdır. Mecbur kalmadığınız sürece yıkamak uygun değildir. Yılda iki defa tüyleri yenilenmektedir.

 • 4/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 4/10
 • 4/10
  Başka Petlerle Geçinme - 4/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 6/10
  Yabancılarla Anlaşma - 6/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 4/10
  Eğitilebilirlik - 4/10
 • 9/10
  Koruma - 9/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
6.2/10

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz