Balıklar

Akvaryum Temizleme – Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır

Evlerimizde beslemiş olduğumuz balıkların bize hem görsel hem de sağlık açısından faydası bulunmaktadır. Akvaryumun güzelliği ve suyun sesi bizlere bir huzur ve sakinlik getirebilmektedir. Bu psikolojik açıdan faydalarının yanında akvaryumun bulunduğu odadaki nemi azaltarak havayı temizleme özelliği de olduğu bilinmektedir. Peki bu kadar faydalı, huzur veren akvaryum temizleme işlemi nasıl yapılır ? Yazımızda akvaryumunuzun derin temizliği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Akvaryumlar içerisinde su bulunmasından dolayı balıkların dışkısı, yemlerinden geçen renkler, yosunlanmalar sayesinde kirlenebilir. Bu kirlilik hem balıklar açısından hoş bir durum değildir. Temiz bir akvaryumdaki balıkların kirli bir akvaryumdaki balıklardan daha hareketli olduğu gözlemlenmiştir.

Gelelim akvaryum temizleme nasıl yapılır konusuna…

Akvaryum Camı Nasıl Temizlenir ? Akvaryum Temizleme Cam Temizliği

Akvaryum camındaki kirlilikler genelde yukarıda da belirttiğimiz gibi yosunlardan kaynaklı olur. Yosun oluşumu ise cama yakın bir akvaryumda daha fazla görülür. Güneş alan bir akvaryumda sıcaklıktan kaynaklı daha fazla ve daha hızlı yosun oluşumu olabilir. Akvaryumda cam temizliğinde vatos balıkları size yardımcı olabilirler.

Camlardaki yosunları cam temizlemek için mekanik aparatlar satılmaktadır. Bunlar aracılığıyla veya özel ilaçlar ile de yapabilirsiniz.

Bunlar dışında akvaryum camı temizlemek için ;

 • Akvaryum camı için üretilmiş olan sapı uzun sünger ve cam temizleme setlerini kullanabilirsiniz. Bu süngerler sayesinde camları çizmeden güzel bir şekilde silebilirsiniz.
 • Hazır satılan mıknatıslı cam temizleme aparatını kullanabilirsiniz. Bir tarafını akvaryumun iç camına diğer tarafını akvaryumun dışından yönlendirerek camı silebilirsiniz. Maximum 70 cm derinliğindeki akvaryumda kullanılabilmektedir. Fazla derinlere indiğinde mıknatıs özelliği yok olmaktadır. Bundan dolayı derin akvaryumlarda bir önceki maddede yazmış olduğumuz süngerleri kullanabilirsiniz.
 • Jilet kullanımı tarafımızca önerilmemektedir. Ufak bir yanlışınız ile akvaryum camını çizebilirsiniz. Camlarda kireç olmuş ise jilet kullanılabilir ancak kireç oluşumunu engellemek için en geç 1 ay içerisinde temizleyebilirsiniz.

Akvaryum Suyu Nasıl Temizlenir ?

 • Akvaryum temizleme işleminde suyu değiştirirken üç gün dinlendirilmiş su kullanılmalıdır. Bu balıklarınız için sağlık açısından önemli bir unsurdur.
 • Akvaryum suyu temizlenirken su tamamen boşaltılmamalıdır. Suyun %70’ini boşaltmalısınız. Suyu değiştirdiğiniz esnada balıkları farklı bir suda değil akvaryumdan almış olduğunuz suda bekletmelisiniz. Su tamamen %100 değiştirilirse balıklarınızın strese girmelerine yol açabilir. Bu stres sonunda da balıklarınız ölebilirler.
 • Yine akvaryuma suyu doldururken ağır ağır dökmelisiniz. Balıklarınız ürkmesin.

 

Akvaryum Dip Temizliği Nasıl Yapılır ?

 • Dip temizliği için dip süpürgeleri kullanılabilir. Otomatik veya manuel olanlarından tercih edebilirsiniz. Süpürgenin bir ucu akvaryumun dibine, diğer ucu ise dışarıdaki kirliliği alacağınız kapta olmalıdır. Dibini güzelce temizlemeniz akvaryumun genel temizliğine de fayda sağlayacaktır.
 • Bulaşık makinanızda akvaryum içerisindeki dekoratif objeleri temizleyebilirsiniz. Küçük parçaları makinanıza atmamanız önerilir.
 • Küçük taşları vs. çeşmede elinizle yıkayabilirsiniz.

Akvaryum Filtre Temizliği Nasıl Yapılır ?

 • Akvaryum filtreleri akvaryumunuzun boyutlarına ve şekline göre değişir. Temizlik öncesinde filtrenizin parçalarını ayırabilirsiniz.
 • Filtrenizin parçalarını çeşmenin altında iyice yıkayabilirsiniz.
 • Filtrenizi temizlerken süngeri temizlerken dip temizliğinde kullandığınız suyu kullanabilirsiniz. Musluğun altında yıkadığınız takdirde yararlı bakteriler ölebilirler, balıklarınızın sağlığı açısından zararlı olabilir.
 • Dış filtrenin temizliğinde mekanik kısımları musluk altında yıkayabilirsiniz. İç filtrede ise az önce de belirttiğimiz gibi dip temizliğindeki suyu kullanabilirsiniz.
 • Dış filtrenizin süngerini belirli aralıklarla değiştirmek balıklarınız için faydalı olabilir.

ÖNEMLİ

 • Akvaryum temizliğinde kesinlikle deterjan ve kimyasal madde kullanmamalısınız.
 • Düzenli akvaryum temizliği balıklarınız açısından oldukça faydalıdır. Temizlememek vs. balıklarınızın sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Balıklarınızı strese sokmamalısınız.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz