Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Alabay Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı (Alabai)

Alabay cinsi köpek  (Alabai) ortaya çıktığı bölgenin hava ve iklimsel şartlarının etkisiyle iki büyük ve kuvvetli köpek cinsinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Köpek cinsleri arasında en büyük ırklardan biri olduğunu söyleyebiliriz. İlk zamanlarda Alabay cinsi köpek (Alabai) Hazar Denizi’nden Çin’e, Afganistan’a kadar ulaşmıştır bu cins. Tibet’in çoban köpekleri ve Mezopotamya’nın dövüş köpeklerinin birleşimi ile olmuştur. Alabay, Orta Asya Çoban köpeği olarakta geçmektedir. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan gibi ülkelerde daha yaygın olarak beslenmektedirler.

Alabay Cinsi Köpek Görünümü

Alabay cinsi köpek kökeninde anlattığımız üzere oldukça güçlü ve atletik bir yapıdadır. Genellikle bekçi olarak kullanılmaktadırlar. Kemikleri büyük, iridir. Vücut yapısı ise kaslıdır. Vücudunun büyüklüğüne bağlı olarak kafa yapısı da büyüktür. Kulakları başın çif tarafında kısa olarak görünür. Tüy yapısı ise kısa ve çoktur. Renkleri genellikle beyaz olmak üzere siyah, gri, açık kahve, kızıl kahve gibi renklerde de görülmektedir. Bu tüylerin traşlanmaya ihtiyacı olmaz. Haftalık düzenli olarak iki defa fırçalanmalıdır. Ölü tüyler alınmalıdır.

Alabay Köpeği (AlabaiKarakteri

Güçlü duruşundan da anlaşılacağı üzere Alabay’lar zeki, kendinden emin ve dengeli bir köpektir. Çoğu köpek cinsinde olduğu gibi Alabay’da özgürlüğüne düşkündür, cesur bir yapısı vardır. Genellikle bekçi olarak kullanılan bu ırk bu görevde oldukça başarılıdır. Koruma içgüdüleri doğduğu andan itibaren gelişmektedir. Sert görüntüsünden dolayı insanları ürkütse de saldırgan bir köpek değildir. Alabay köpeğinin eksi yanı ise geceleri çok havlaması ve toprak kazma huyudur. Farklı cinslerle kolay anlaşamayabilir. İlk defa köpek beslemek isteyen insanlar için uygun bir tür değildir. Her cinste olduğu gibi Alabay’da yavruyken eğitilmeye başlanmalıdır. Sahibinin sözünü dinlemesi ona öğretilmelidir. Yine yavruyken eğitilmeye başlarsa diğer cinslerle de bir arada olabilir. Sahibini veya alıştığı çocukları korumak için ölümü göze alabilecek cesurlukta bir köpektir.

Yaşam alanları değişkenlik gösterebilir. Çöl sıcağında da yaşayabilir, Sibirya soğuklarında da yaşayabilir. Arazi hayatı onlar için daha uygundur ancak şehir ortamında da yaşayabilmektedirler. Önerilen yaşam alanı genellikle müstakil bahçeli evlerden yanadır. 

Bakımı

Bakımı oldukça kolay bir köpektir. Tüylerinin traş edilmesi gerekmez. Yalnızca haftada 1-2 düzenli olarak fırçalanıp ölü tüylerinin alınması onun için yeterlidir. Her cinste olduğu gibi mevsimsel olarak tüy dökme mevsimleri olabilir.

 • 3/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 3/10
 • 4/10
  Başka Petlerle Geçinme - 4/10
 • 5/10
  Çocuklarla Anlaşma - 5/10
 • 5/10
  Yabancılarla Anlaşma - 5/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 10/10
  Koruma - 10/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 4/10
  Oyunculuk - 4/10
5.8/10

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz