Balıklar

Albino Ciklet Balığı Bakımı (Albino Cichlid Balığı Bakımı)

Tarafından yazılmıştır M. Zengin

albino-cikletAlbino ciklet balıklarının bembeyaz bir görüntüsü vardır. Albino ciklet balığı Amerika kökenli olsa da doğada olan bir tür olmaksızın bilim adamlarının çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış bir balık türüdür. Bundan dolayıdır ki bakımları diğer balıklara göre daha zordur. Albino balık denmesinin sebebi ise balıkların renginden kaynaklanmaktadır. Pembemsi beyaz renge sahip olmaları ona albino ciklet balığı denmesini sağlamaktadır.

Boyut olarak ne çok büyük, nede çok küçük bir balık türüdür. Akvaryum içerisinde düzenli bir şekilde bakımı yapıldığında yaklaşık olarak 10 cm kadar büyümektedirler. Daha dikkatsiz bakıldığında bu kadar büyümesi mümkün değildir. Albino cichlid balıkları ilk doğduklarında şeffaf bir görüntüye sahiptir. Geliştikçe renkleri beyaza , beyazdan pembemsi beyaza doğru değişmektedir. Bu balıkların bakımında ani su değişikliği cichlid balıklarının ölümüne neden olabilir. Su içerisinde bir çok şeyden hastalık kapabilirler. Sularının temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Sularının sıcaklığı 24 ile 26 derece aralığında olması gerekir. Suları değiştirilirken sıcaklığına dikkat edilmelidir. Suyun temizliği albino ciklet balıkları için fazlasıyla önemlidir.

Yetişkin albino cichlid balıklarına günde 5-6 kez yem verilmelidir, yavrulara ise günde 2-3 defa verilmesi yeterli olacaktır.

Albino cichlid balıkları hareketli ve uyumlu balıklardır. Diğer balık türleri ile barışçıl bir şekilde aynı akvaryumda yaşayabilirler. Albino ciklet balıkları hareketli bir yapıya sahip olduğundan akvaryumunuzda diğer balıklar arasında dikkat çeken, hoş bir görünüm oluşturur. Bu balıkların hareketli yapısı nedeniyle yaşadıkları akvaryumun olabildiğince büyük olması gerekmektedir.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz