Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

American Cocker Cinsi Köpek – Cocker Cinsi Köpek Özellikleri

imagesAmerican Cocker Görünümü


American Cocker cinsi köpekler boyut olarak küçük bir yapıya sahiptirler. En öne çıkan özellikleri kulaklarının uzun ve sarkık olmasıdır. Erkek cockerların boyu 37 -39 cm arasında, dişi cockerların boyu 34 – 37 cm aralığındadır. Ülkemizde American Cocker olarak bilinirler ancak tam adları American Cocker Spaniel’dir.  Tüy yapıları uzundur. Kürklerinin renkleri genelde siyah, kızıl, devetüyü ve benekli renklerde olabilir.  Asıl adında geçen Spaniel kelimesi zannettiğiniz üzere İspanyol anlamına gelmemektedir. Bu kelime uzun sarkık kulaklı köpek manasına gelmektedir.

Karakteri

American Cocker cinsi köpeklerin karakteristik özellikleri arasında en önemlileri sevecenliği, insanlarla iletişiminin iyi olması, sakin bir köpek olması ve çok havlama gibi durumlarının olmamasıdır. American Cocker köpekleri insanlarla ve diğer petlerle iyi ve kolay iletişim kurabilirler.

Bakımı

Bu köpeklerin en önemli, en fazla bakım gerektiren yeri kulaklarıdır. Kulakları sarkık ve uzun olduğundan kapalı kalmaktadır ve buda kulaklarında bakteri oluşmasına katkı sağlar. Bundan dolayı american cocker cinsi köpeklerin kulak temizliklerine çok dikkat edilmelidir.  Tüy bakımı için ise haftada 3 defa tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır. Fırçalama işlemi cocker cinsi köpekler için önemlidir, çünkü uzun ve gür tüyleri düğümlenmeye müsaittir.

Beslenme

American Cocker köpeğinin beslenmesinde kuru mama seçilmelidir. Haftada bir defa haşlanmış yumurta verilebilir. Cockerların sindirim sistemleri hassastır ve bundan dolayı ev yemeklerinden uzak kalmalıdırlar.  Yavru cockerlar günde 3 defa kuru mama ile, 1 yaşına gelmiş cockerlar günde 2 defa ve 1 yaşından sonra ise günde 1 defa kuru mama ile beslenmeleri gerekir. Dilerseniz vereceğiniz ölçüde mamayı birden mama yüklemesi olmaması adına günün belirli saatlerine bölerek verebilirsiniz.american cocker

Kökeni

İngiliz Cocker cinsi köpek 1800’lü yıllarda Amerika’ya getirildi. İngiliz cockerlarda Amerika’da iklim şartları dolayısı ile tüylerinde kısalma görülmüştür.

Bu cins köpeklerde bekçi olarak kullanılmamalıdır. Bekçilik için fazla insancıllardır. Yabancı insanlarla da kolayca iletişim kurup oyun oynayabilirler.

American Cocker Tuvalet Eğitimi

Yavru American Cocker köpeklerinde tuvalet eğitimi yetişkinlere oranlara daha zordur. Yavru Cocker’ın tuvalet eğitimini öğrenmesi biraz zaman alabilir. Cocker’lar ve daha bir çok ırk genellikle tuvalet eğitimlerini 6. Aylarından sonra daha kolay öğrenmektedirler. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de tuvalete alışma süreci uzundur. Bir yavru Cocker’dan tek seferde tuvalet alışkanlığı edinmesi beklenilmemelidir. Gülü seven dikenine katlanır misali yavru köpek istiyorsanız eğitimlerinin zor olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. ?

Oyuncu, sahibine sadık ve oldukça zeki olan American Cocker köpekleri şirin görünümleri ile evlerimizde beslemek isteyeceğimiz köpekler arasındadır.

Yetişkin Cocker köpekleri için tuvalet eğitimi daha kolaydır. Ancak yetişkinlerde de inatlaşma gibi bir sorun bulunmaktadır. Ona kafa tuttuğunuzda, onunla inatlaştığınızda soluğu evin bir köşesine tuvaletini yapmakta alabilir.

Yetişkin Cocker için tuvalet eğitiminde eğer onu sürekli dışarı çıkarma şansınız yoksa evde bir yer ayarladıysanız köpeğinize tuvaletini yapacağı alanı göstererek, tuvaletini oradayken yapmasını bekleyerek öğretebilirsiniz. Bu olayı 2-3 gün ard arda yapmanız onun artık tuvaletini oraya yapması gerektiğini anlamasını sağlayacaktır. Tuvaletini doğru yere yaptığında onu ödüllendirerek o bölgeyi kullanmaya daha çok teşvik edebilirsiniz.  Köpeğiniz alışmakta zorluk çekiyorsa pet shoplarda köpeğinizin cinsine uygun olarak satılan kokular ile onu o bölgeye alıştırabilirsiniz.

Tabii köpeğinizin hem sağlığı hem sizin sağlığınız açısından en doğrusu köpeğinizi dışarıda tuvaletini yapmaya alıştırmaktır. Bunun için ise köpeğinizi her gün yeşilliklerde, çimlik bir alanda oynatmalısınız. Köpeğinizin sizden kaçmayacağınızdan emin olduğunuzda tasmasını çıkararak kendi başına rahat bir şekilde tuvaletini yapmasına izin vermelisiniz.

Farklı ırklar için tuvalet eğitimi yazımızı incelemek için tıklayınız.

Faydalanılan Kaynak

http://www.juen.com.tr/irkDetay.aspx?PTT=3&ID=71

Yazar hakkında

Irmak Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz