Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

American Keuda Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

American Keuda cinsi kedilerin ismi Texas New Mexico gibi yerlerde yapılan “Kitten Evaluation Under Direct Assessment” ; kedilere değer biçme ve değerlendirme uygulamasından gelmektedir. Kitten Evaluation Under Direct Assessment’in baş harflerini alarak Keuda ismini almıştır. Ana ırklarının Egyptian Mau cinsi olduğu düşünülse de bu konuda net bir bilgi yoktur günümüzde.

American Keuda Görünümü

American Keuda cinsi kedilerin boyutları orta boylardadır. Vücut hatları genel olarak yumuşaktır. Başları vücutları ile doğru orantıdadır, yüz hatları standarttır. Vücut türleri biraz tekir kedileri andırmaktadır. Orta büyüklükte kulakları ve hafif yukayıya kalkık kulak uçları ile üçgen kulak yapısına sahiptir. Gözleri genellikle kedilerde olduğu gibi badem gibidir. Gözleri çeşit çeşit renklerde olabilir. Tüy yapısı kısa ve yumuşaktır. Derisi karında ve dirsek kısımlarında katlı gözükebilmektedir. Gergin bir derisi yoktur. Derisinin gergin olmaması onun vücut ısısını ayarlamasında kolaylık sağlamaktadır. Isısının yanında seri ve atletik olmasına da fayda sağlar. Bazen bir çita gibi koşabilecekleri söylenir. Vücut rengi olarak ise bir çok renk ve deseni vardır. Beyaz, mavi, kızıl, krem, çikolata, siyah, gölgeli, tekir ve kaplumbağa kabuğu gibi desen ve renkleri olabilir.

Karakteri

American Keuda cinsi kediler hareketli, sosyal ve enerjik bir kedi türüdür. Genellikle kedilerin aksine suyu severler ve suda oynamaktan büyük zevk alırlar. Sahibi ile duş almaktan, bulaşık yıkamaya yardımcı olmaktan büyük haz almaktadırlar. Korumacı yapıları vardır. Genellikle hayvanlarda da annelik içgüdüsü sebebiyle sahipsiz bir yavru kediye vs. annelik yapabilmektedirler. American Keuda cinsi kediler de sahipsiz kedilere annelik yapabilirler. Bunun yanında beslendiği, evi olarak gördüğü yeri korumaya yönelik tavırları da olabilir. Çok zeki bir kedidir. Günümüzde yeni yeni tanınmaya başlamıştır ancak uzun yıllardır Texas gibi yerlerde bilinip, beslenmişlerdir.

Bakımı

American Keuda kedileri de diğer kediler gibi genetikleri dolayısı ile bir çok hastalıklara yatkın olabilmektedirler. Aşıları ve sağlık durumu kontrol altında olmalıdır. Tüy bakımı fazla gerekmemektedir. Fazla taranmaya ihtiyacı olmamaktadır. Düzenli olarak haftada bir taranması yeterli olacaktır. Dişleri haftalık olarak fırçalanabiliyorsa ağız ve diş sağlığı için iyi olacaktır. American Keuda’lar ortalama 11-12 yıl yaşarlar.

 

 • 8/10
  Aktiflik - 8/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
 • 7/10
  İlgiye İhtiyaç - 7/10
 • 7/10
  Uysallık - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 7/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 7/10
 • 6/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 6/10
 • 7/10
  Sıcakkanlılık - 7/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 7/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 7/10
7.3/10

Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven
Bakımı : Fazla bakım gerekmez, haftada bir taranmalı
Tüy Şekli : Kısa
Köken : Güney Amerika
Vücut Yapısı : Orta Büyüklükte

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz