Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Amerikan Eskimo Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Kökeninin nereden geldiği net olarak bilinmemektedir. Nordic ve Spitz ırkından geldiği söylenmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlarda Amerika’ya Almanlar tarafından getirilmiştir. Amerikan Eskimo ismi ise 1913 yılında verilmiştir. Zeki, itaatkar ve hırslı bir köpek türüdür. Günümüzde ise koruma, polis köpeği ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Amerikan Eskimo Görünümü

Amerikan Eskimo cinsi köpekler genellikle kar beyazı renginde görülürler. Spitz görünümlüdür ve Samoyed cinsine benzemektedir. Üç boyutta görülüler. Minyatür Amerikan Eskimo, Küçük ve Standart Amerikan Eskimo olarak üçe ayrılmaktadırlar. Apartman dairesi için minyatür veya küçük, bahçeli ev için standart olan boyutlarını seçme şansınız mevcuttur.

Kulakları ve çenesi uyum içerisindedir. Kulak yapısı dik ve üçgendir. Kuyruk yapısı uzun tüylüdür. Minik minik adımlarla yürür. Bu yürüyüş onu çok sevimli gösterir. Beyaz renginin yanında krem renginde de görülebilir. Derisi çoğu hayvanda olduğu gibi pembe, gridir. Boynunun çevresinde aslan yelesine benzer uzun tüyleri vardır. Erkek Amerikan Eskimo dişi Eskimo’ya göre daha iri olur. Tüy yapısı ince ve kalın olabilmektedir. Ortalama ömürleri 12 ile 14 yıl arasında değişebilmektedir. Erkek Eskimo’lar ve dişi Eskimo’lar boy ve kilo olarak aynıdırlar. Ortalama olarak boyları 23 cm ile 48 cm arasındadır. Kiloları ise  yine ortalama olarak 3 ile 18 kg arasındadır.

Amerikan Eskimo Karakteri

Sevimli görünümüyle birlikte yine oldukça sevimli bir köpek ırkıdır. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Sahibine çok bağlı bir ırktır. Sahibine itaat etmekten, sahibiyle vakit geçirmekten büyük zevk alırlar. Davranışlarında akıllıca olur. Eğitilmesi oldukça kolay bir ırktır. Sosyal bir yapıdadır. Ara sıra inat yapabilir ancak yine de çalışmayı severler. Tanımadığı insanlara karşı mesafelidir. Tanıştıktan sonra insane alışması uzun sürmez. Yalnızlıktan çok hoşlanmazlar. İlgiye oldukça meraklıdırlar.

Bakımı

Tüyleri eğer yapılabiliyorsa her gün fırçalanmalıdır. Tüy değiştirme dönemlerinde günde iki defa da fırçalanması faydalıdır. Apartman dairesinde yaşamaya uygun bir köpek türüdür. Hareketli, sevecen bir köpek olduğundan her ne kadar apartmanda yaşamaya uygun olsalar da bahçeli bir ev onlar için daha uygundur. Günlük olarak yürüyüşler yapmak onun için iyi olacaktır.

 

 

 

 • 7/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 7/10
 • 7/10
  Başka Petlerle Geçinme - 7/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 7/10
  Yabancılarla Anlaşma - 7/10
 • 9/10
  Sadıklık, İtaat - 9/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 9/10
  Koruma - 9/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
8/10

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz