Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Ankara Kedisi (Angora Kedisi) Özellikleri ve Bakımı

ankara kedisiAnkara kedisi dünyaca bilinen, evde beslemek için en çok tercih edilen kedi cinslerinden biridir. Tüylerinin güzelliği, uzunluğu ile dikkat çekmektedir. Adından anlayacağınız üzere Ankara ve çevresinde, Anadolu’da ortaya çıkan ve çoğunlukla oralarda görülen bir cinstir. Aynı zamanda Angora kedisi adı ile de anılmaktadır. Eskiden Ankara Kedisi yerine Angora Kedisi ismi kullanılırdı. 17. Yüzyıl civarlarında ülkemize gelen denizciler tarafındna keşfedilip Avrupa’ya da götürülmüştür.  Fransız saraylarına dahi götürülmüş bir kedi türüdür. Günümüzde ona olan ilgi diğer çeşitli cinslerin ortaya çıkması ile biraz azalmış olabilir.

Ankara Kedisi Görünümü

Uzun ve parlak tüylerinin güzelliği Ankara Kedilerinin en öne çıkan özelliğidir. Ankara kedisi hareket ettiği sürece uzun tüylerinin savrulması ile tüyleri adeta parlar. Tüy uzunlukları vücudunun çeşitli yerlerinde farklı uzunlukta olabilir. En uzun kısmı boyun bölgesi olur. Renkleri genelde beyaz görülür ancak daha değişik renklerde de görülebilirler. Vücutları kaslıdır. Güçlü bir yapıları vardır. Bacakları uzun, ön bacaklar arka bacaklardan daha kısa olur. Patiler her kedi türünde olduğu gibi Ankara kedisinde de minik ve yuvarlak olur. Kuyrukları ise incelerek gider. Badem gözleri ise mavi, sarı ve yeşil olabilir. Van kedileri gibi Ankara Kedisi de nadiren bir göz mavi bir göz yeşil gibi iki farklı renkte görülebilirler.ankara kedisi

Karakteri

Ankara kedisi zeki, enerjik ve sosyal bir karakter yapısına sahiptir. Sahiplerine oldukça bağlı olurlar. Yaşadığı evi sahiplenirler. Kendilerini o evin bir parçası olarak görürler. Ki bir kedi beslemeye karar verdiğinizde bu böyle olmalıdır. Kediniz evinizin bir parçası haline gelmektedir. Sahibi ile oyun oynamaktan, vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. İnatçılardır. İstedikleri şeyleri sahiplerine yaptırma konusunda ısrarcıdırlar. Her kedi gibi Ankara kedisi de başına buyruktur. Van kedileri ile karıştırılabilmektedirler. Van kedisinden Ankara kedisini ayıran özelliği ise bu tür daha hareketlidir ve oyuncudur. Ve Van Kedileri suyu severken Ankara Kedileri sudan nefret ederler.

Bakımı

Ankara kedisi güçlü bir yapıya sahip olduğundan fazla hastalık geçirmezler. Ancak az önce bahsetmiş olduğumuz iki farklı göz rengine sahip türlerinde sağırlık görülebilmektedir. Tek kulakta veya çift kulakta sağırlık genetik olarak görülebilmektedir bu türde.  Kulaklarının temizliği önemlidir. Haftada bir düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kulak temizliği kulak çubukları ile kesinlikle yapılmamalıdır. Yumuşak nemli bez ile yapılmalıdır.

Kiloları genellikle 2 – 4 kg arasında değişmektedir. Ortalama ömürleri 12 – 18 yıl arasındadır. Fazla tüy bakımı gerektirmezler. Haftada birkaç defa taramak onlar için yeterli olacaktır. Tüyleri diğer kediler kadar dökülmemektedir. Ankara Kedilerinin tüyleri yaklaşık olarak 2 yaşına gelene kadar tam uzunluklarına ulaşmamaktadır. Diş eti hastalıklarından korunmak adına diş ve ağız bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Tırnakları da haftada bir veya iki haftada bir olarak düzenli şekilde kesilmelidir.

Beslenmesi

Ankara kedileri de de normal kediler için pet shop ve veterinerlerde bulunan kuru mamalar ile beslenebilirler. Kuru mamanın yanında ara sıra yaş mama ve ödül mamaları verilebilir. Beslenme konusu kedinin yaş ve kilosuna göre değişeceğinden günlük mama ölçüsü belirtmek yanlış olur. Bu konuda veterinerinizin söyleyeceği kurallara uymanız tavsiye edilir.

Van Kedisi ile Ankara Kedisi Farkı

Ankara kedisi ve Van kedisi dış görünüşleri dolayısıyla sürekli birbiri ile karıştırılan iki kedi cinsidir. Göz renkleri, bembeyaz pamuk gibi tüyleri ve dünyaca ünlenmiş olmaları bu iki kedinin karıştırılmasında en büyük etkenlerdir. Ancak iki kedi cinsi arasında bir kaç fark bulunmaktadır. Bu farklar ise;

 • Ankara kedisi badem gözlere, Van kedisi ise yuvarlak gözlere sahiptir.
 • Ankara kedilerinde mavi gözlü olanlarında genellikle sağırlık görülmektedir. Van kedisinde böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Van kedilerinin tüyleri Angora kedisine göre daha kısa olarak karşımıza çıkar. Van kedisinde kulaklarda, kuyruk kısmında kahverengi tüyler görülebilir. Ankara kedisinde böyle bir durum yoktur.
 • Van kedisi yuvarlak yüz hatlarına sahipken, Ankara kedisi daha üçgen şekilli yüz hatlarına sahiptir.

Bu iki kedi cinsi arasındaki fark veterinerler tarafından kolayca ayırt edilebilir ancak kedi besleyen, kedileri seven ve ilgi duyan insanlarda kendileri ayırt edebilirler.

Peki Ya Ankara Kedisi Fiyatları Nedir?

Evcil hayvanlarının yasalar gereği satışının yasak olmasından dolayı Ankara kedisi fiyatları’nında kesin olarak ne olduğunu söylemek zor olacaktır. İnternette araştırma yaptığınızda ücretsiz sahiplendirme ilanları adı altında bir çok kişinin ücretli olarak hayvan satışı yaptığını görebilirsiniz. Ankara kedisi sahiplenmek isteyen siz sevgili dostlarımız için aşağıda birkaç internet adresi önermekteyiz.

 

 

 • 6/10
  Taranma Gereksinimi - 6/10
 • 8/10
  Sıcakkanlılık - 8/10
 • 8/10
  Çocuklarla Dostluk - 8/10
 • 6/10
  Sağlık ve Cesaret - 6/10
 • 8/10
  Sahibine Şevkat - 8/10
 • 7/10
  Özgürlük Düşkünlüğü - 7/10
 • 8/10
  Hayvanlarla Dostluk - 8/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 4/10
  Hareketlilik - 4/10
 • 9/10
  Zeka Seviyesi - 9/10
7/10

Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven, sessiz karakterli
Bakımı : Fazla bakım gerekmez, haftada bir- iki taranmalı
Tüy Şekli : Uzun
Köken : Türkiye
Vücut Yapısı : Orta Büyüklükte

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz