Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Asya Leopar cinsi kedilerin kaybolması ile birlikte Jean Sudgen Asya’nın ormanlarında bulduğu Asya Leopar kedilerini bir kaç evcil kedi ile çiftleştirerek elde edilmiştir. 20 seneyi aşkın bir süre boyunca çiftleştirilmiş ve yetiştirilmiştir. Dr. Willard Centerwall 70 senelerinde kedilerle alakalı işler yapan Mrs. Jean Sudgen Mill ile birlikte desen, renk ve karakter yapısı olarak Asya Leopar cinsi kedinin aynısı olan Bengal Kedisi cinsini yeniden oluşturmuştur.

Bengal Kedisi Görünümü

Bengal Kedisi yuvarlak hatları olan ve biraz üçgen bir kafa yapısına sahip olan bir kedi cinsidir. Kafası üçgen olması sebebiyle vücuduna göre daha minik ve daha kibar görünür. Çoğu kedide gözükmeyen elmacık kemikleri Bengal Kedisi kafasında oldukça belirgin ve yüksektir. Bıyıklarının üstünde enine geniş bir burnu bulunur. Gözlerinin arası mesafelidir. Badem şeklinde gözleri vardır. Kulak yapısı ise yine minik, kısadır ve uçları oval olmakla birlikte dibine doğru genişleyerek kafalarına uyum sağlar. Gelişmiş kaslara sahip olan Bengal Kedisi uzun ve sağlam bir vücuda sahiptir. Kemikleri kalın ve iridir, ancak diğer kediler ile kıyasladığımızda bu kalın ve iri kemikler fazla göze batmamaktadır. Ondan daha irileri de günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Kalın ve iri kemikleri dolayısıyla bacakları da pek ince değildir. Orta uzunlukta, kaslı bir bacak yapısı vardır. Patileri biraz iri ve ovaldir. Kuyruğu kalın, ideal uzunlukta ve yoğunluktadır. Ucuna doğru incelerek giden bir şekli vardır. Yavru Bengal Kedisi çoğunlukla daha uzun tüylere sahiptir. Leopar desenli bu kedilerin tüy yapısı kalın ve gürdür. Dokunduğunuzda peluş hissi verir.

Bengal Kedisi

Bengal Kedisi özellikleri, bakımı ve kökeni

Renk çeşitleri ise ; genelde kahverengi benekli tekir kediler Bengal Kedisi ile karıştırılabilir. Ancak sarı, sarımsı kahve, altın ve turuncu renkli olanları daha çok karşımıza çıkar. Leopar, mermer leopar ve kar leopar desenli olmak üzere üç farklı renk çeşidi vardır. Bu cinste vücudundaki benekler bir dizayn içinde yatay olarak sıralı halde karşımıza çıkmaktadır. Genellikle beneklerin rengi siyah, kahverengi, çikolata ve tarçın renkleri olarak görülür.

Karakter Yapısı

Bengal Kedileri kararlı, cesur ve sakin bir kedidir. Genellikle bu kediler suyu sevmektedir. Diğer kedilere kıyasla daha farklı bir yürüyüşü vardır. Yine genellikle köpekler ile oynanılan atılanı geri getirme oyununu da başarıyla oynayabilirler. Kendine has özellikleri vardır. İlgiyi ve sevgiyi sever. Şefkatli bir kedidir.

Bakımı

Yumuşak tüylerine günlük olarak bakım yapmalısınız. Her gün kibar bir şekilde fırçalamalısınız.

 • 7/10
  Aktiflik - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 8/10
  İlgiye İhtiyaç - 8/10
 • 8/10
  Uysallık - 8/10
 • 9/10
  Zeka - 9/10
 • 8/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 8/10
 • 7/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 7/10
 • 7/10
  Sıcakkanlılık - 7/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 8/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 8/10
7.6/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

 • […] Bengal Kedileri Asya Leopar cinsi kedinin ortadan kaybolmasından sonra Jean Sudgen Asya’nın ormanlarında bulunan Asya Leopar kedilerinin evcil kediler ile çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan bir ırktır. Benekli vücuda sahip olan Bengaller ev hayatı için uygun bir kedidir. Dayanıklı ve güçlü bir ırk olan Bengal Kedisi açık kahverengi, siyah veya beyaz renklerinde görülebilir. Kürklerinin üzerinde leopar desenlerine benzer desenler bulunur. Bu desenler ve bu görünümü sayesinde dikkat çeken ve tercih edilen bir kedi ırkıdır. Bazen gürültücü bir kedi olsalar da sevimli olan bu kedilerin fiyatları ise 1000 dolar ile 2500 dolar arasında değişmektedir. […]

Yorum yaz