Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Boxer Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Boxer cinsi köpek ataları iki Alman köpeğidir. Bunlar Bullenbeiszer ve Barenbeiszer’dır. Daha sonra Bulldog’lar ile çiftleştirilmişlerdir. İlk zamanlarda avcılık, boğa dövüşleri ve araba çekme gibi görevlerde kullanılmıştır. Boxerlar kolay eğitilebilir köpeklerdir. Bu özelliklerinden dolayıdır ki sirklerde de bulundukları olmuştur. Boxer ismi İngilizler tarafından konmuştur. Sebebi ise yumruklamayı andıran bir dövüşme şekli olduğu içindir. Yine ilk zamanlarda bu amaçlarla kullanılan Boxerlar günümüzde daha çok kibarlaştırılmıştır. Aile köpeği olarak kullanılır. Bekçilik, koruma köpeği, polis ve askeri görevler, arama kurtarma görevlerinde kullanılırlar. İtaat yarışmalarına da katılırlar.

Boxer Cinsi Köpek Görünümü

Boxer cinsi köpek vücut olarak güçlü bir yapısı vardır. Tüyleri parlak ve sıkıdır. Kürkünde beyaz lekeler bulunur ve renk olarak genellikle kahverengi çizgili, kızıl tonlarında olabilirler. Kuyrukları genellikle kesindir ancak bazı ülkelerde kuyruklarının ve kulaklarının kesilmesi yasaklanmıştır. Başları ne büyüktür ne de çok küçüktür. Vücudu ile orantılı bir büyüklüğü vardır. Başının zarif bir görünümü vardır. Alt çenesi üst çenesinin üstüne gelir. Dişleri ve dili ağız kapalıyken görünmemektedir. Burnu büyük ve siyah renktedir. Gözleri genellikle koyu renklerdedir. Vücudu kare şeklindedir. Kuyruğu vücudun yukarısındadır. Ön ayakları yere doğru dik basar ve birbirine paralel olarak karşımıza çıkar.

Boxer Cinsi Köpek Karakteri

Boxerlar canlı, sevecen, meraklı ve mutlu bir cinstir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi itaat yarışmalarında da katılımlarını görmek mümkündür. Ailesi ile bağları kuvvetlidir. Sahibine sadık ve sevgi doludur. Çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Yavruyken eğitilen Boxerlar kendi türü ve kendi türü dışındaki petlerle de anlaşabilir. İçgüdüsel olarak ailesini ve sahibini korumak ister. Ancak tanıdıklara karşı yine sevgi doludur. Her an bir işaretiniz ile çalışabilir ve oyun oynayabilir. Enerjik yapıları dolayısıyla yaşlansalar bile atletik yapıları sağlam kalır. Yavruyken bu hareketlilik konusunda eğitilmelidir. İnsanların üzerine zıplamaması ve fazla enerjik olmaması konusunda eğitilmelidir. Cesaretli ve koruma içgüdüsü olan bir köpek cinsidir. Bu özelliğinden dolayı askeri ve polisi görevlerde kullanılırlar. Dominant bir sahip onlar için daha uygundur.

Bakımı

Bahçeli ev onlar için daha uygun olsa da onlara yeteri kadar ilgi ve egzersiz gösterildiğinde apartmanda da yaşayabilirler. Aşırı sıcağa ve soğuğa karşı hassaslardır. Top oyunlarından büyük zevk alırlar.

Tüylerinin bakımları ise daha kolaydır. Haftada bir veya iki defa fırçalamak yeterlidir. Boxerlar kedi gibi kendilerini temizlerler. Çok gerekmediği sürece yıkanmamalıdırlar.

 • 7/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 7/10
 • 7/10
  Başka Petlerle Geçinme - 7/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 6/10
  Yabancılarla Anlaşma - 6/10
 • 9/10
  Sadıklık, İtaat - 9/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 10/10
  Koruma - 10/10
 • 10/10
  Egzersiz İhtiyacı - 10/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
8.3/10

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz