Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Brittany Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Brittany cinsi köpek adını Fransa British Channel ve Atlantik Okyanusu ortasında Bretagne şehrinden almıştır. Fransız asıllıdır. O zamanlarda av köpeği olarak kullanılırdı.1850 yıllarında setter ve pointerlar ile çifleştirilmiş, daha sonradan Fransız pointer ile çiftleşmiştir. Bu sayede kuyruksuz köpek oluşmuştur. Brittany cinsi köpek 1934 senesinde AKC tarafından Spaniel Brittany ismi ile kabul edilip, 1982 yılında ise Brittany olarak kayıtlara geçmiştir.

Brittany Cinsi Köpek Görünümü

Brittany cinsi köpek enerji orta boyutlarda bir köpek cinsidir. Kafa yapısı yuvarlaktır ve burun çıkıntısı ise orta uzunlukta görünür. Kürkü kibar ve güzel bir görünüme sahiptir. Tek tabakadan oluşmaktadır. Genellikle siyah beyaz, portakal rengi ve beyaz, kızıl ve beyaz renklerinde veya üç renkli olarak görülebilirler. Tüyleri iki çeşitli olabilir. Düz veya hafif dalgalı olabilir. Kısa kulaklara sahiptir. Uç kısımlarında püskül şeklinde tüyleri görünür. Gözleri açık kahverengidir genellikle. Hızlı ve atik bir köpektir, bu özelliğinin yanında vücut olarak diğer av köpeklerine göre daha minik olduğundan onların gremediği yerlere girebilirler. Genellikle kuyruksuzdur.

Karakteri

Brittany ırkı köpekler için “ Minimum boyut, maksimum kalite “ tamlamasını kullanmak doğru olacaktır. Bu tamlama onların iyi bir av köpeği olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Eğitim verilmesi kolaydır. Zeki bir karakteri vardır. Güçlü ve enerjik bir köpek ırkıdır. Ağaçkakan, tavşan, keklik gibi avların avlanmasında kullanılırlar. Av köpeği olmasının yanında günümüzde ailelerce de beslenen bir köpektir. Aile köpeği olmaya uygundur. Nazik ve sevecendir. Doğası gereği biraz başına buyrukluğu vardır. Diğer hayvanlarla iyi anlaşabilmektedir. Sadece avcı özellikleri dolayısıyla kuşlar ile anlaşamayabilirler. Küçüklükten itibaren kuşlarla ve diğer hayvanlarla bir arada yaşamaya alıştırıldığında kuşlarla da anlaşabilirler. Her hava şartında yaşayabilirler.

Bakımı

Tüy bakımı için gerektikçe fırçalanıp taranması gerekir. Hareketli bir köpek olduğundan dolayı mama miktarı ve besin içerikleri bu özelliğine göre veterineriniz tarafından önerildiği şekilde uygulanmalıdır. Av köpeği olarak bakılacaksa kist aşısı daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Av sonrasında ayaklar ve kulaklar kontrol edilmelidir. Fazla tüy döken bir ırk değildir.

Hareketli olması dolayısıyla günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmaya özen göstermelidir. Aksi takdirde çevresine zarar verebilen bir ırktır.

 • 8/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 8/10
 • 8/10
  Başka Petlerle Geçinme - 8/10
 • 6/10
  Çocuklarla Anlaşma - 6/10
 • 6/10
  Yabancılarla Anlaşma - 6/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
 • 9/10
  Koruma - 9/10
 • 9/10
  Egzersiz İhtiyacı - 9/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
7.8/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz