Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Chartreux Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Araştırmalar sonucunda Chartreux cinsi kediler Fransız denizcileri tarafından bulunmuştur. İlk ortaya çıktığı yer Paris’te Charthusian’dadır. Chartreux cinsi kedi 1970 yılında Amerika’ya getirilmiştir ancak yine de ortaya çıktığı Fransa’nın kuralları ile eğitilip, yetiştirilmiştir.

Chartreux Cinsi Kedi Görünümü

Chartreux cinsi kedilerin kafaları boyunlarıyla birleşmiştir. Kafasının şekli ve yapısı yuvarlak ve büyüktür. Büyük kafasının içerisinde geniş ve yumuşak bir yüz çizgisi vardır. Güçlü ve dolgun bir çene yapısı vardır. Kulak yapısı yüzüne göre büyüktür ve dik bir duruşu vardır. Ağız şekli minik ve dardır. Ağzının çevresinde siyah, mat çizgileri vardır. Gözleri yuvarlaktır. Yuvarlak gözleri ile bakışı ona çok sevimli bir görünüm kazandırır. Omuzları geniş bir şekildedir. Güçlü vücudu aynı zamanda atletikte bir yapıdadır. Erkek Chartreux kedileri dişilerine göre daha büyük bir vücuda sahiptir. Kemikleri ve kasları orantılı gelişmiştir. Bacakları fazla uzun olmamakla birlikte orta uzunluktadır. Patileri dışa doğru eğiktir. Tüyleri vücudunda kısadır ve bacaklarında uzundur. Yaşı ilerledikçe ağız kısmındaki tüyler daha fazla olmaya başlar. Renkleri genellikle gri renktedir. Mavinin tüm tonlarında da görülebilirler. Gri renklerinde bakır renginde gözler ve gül kurusu patileri vardır. Mavi ve gri rengi Chartreux kedisinin kendine has bir rengidir.

Karakter Yapısı

Bu tür kedilerin karakterini özetle söyleyecek olursak yumuşak sesli ve yumuşak patili sevimli kediler diyebiliriz. Oyun oynamaya bayılırlar. Ancak oyun esnasında pençe atma gibi huyları olabilir. Yavruyken eğitilmeye çalışılırsa bu huyu yok edilebilir. Oldukça sıcak kanlı bir kedi ırkıdır. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Hareketli ve atletik bir kedidir. İlgiyi çok severler. Sahipleri ile oyun oynamaktan büyük zevk alırlar.

Bakımı

Bu tür kedilerin tüy bakımları oldukça kolaydır. Belirli zaman aralıkları ile tüylerinin temizlenmesi, taranması ona yeterli olacaktır. Fazla tüy bakımı bu ırkın çok hoşuna giden bir durum değildir.

Chartreux kedileri için et yemek kuru mamaya oranla daha sağlıklıdır. Et yemek onların çene kaslarının gelişiminde büyük rol oynar. Ancak sürekli olarak et ile besleme şansınız yok ise yine kuru mama ile besleyebilirsiniz.

 • 7/10
  Aktiflik - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 8/10
  İlgiye İhtiyaç - 8/10
 • 8/10
  Uysallık - 8/10
 • 9/10
  Zeka - 9/10
 • 6/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 6/10
 • 6/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 6/10
 • 8/10
  Sıcakkanlılık - 8/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 7/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 7/10
7.4/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz