Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Tarafından yazılmıştır M. Zengin

chihuahuaChihuahua (Şivava) cinsi köpekler Amerika’nın en eski köpekleri arasında yer almaktadır. Çin’den getirilerek çoğaltıldığı söylenmektedir. Ancak Meksika’ya ait olduğu bilinir. Adını Meksika’nın bir şehrinden almıştır. Güney Amerika’da Chihuahua (Şivava) cinsi köpekler kutsal olarak kabul edilebilir. Mini minnacık bir cinstir. Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen köpek türleri arasındadır.

Chihuahua (Şivava) Cinsi Köpek Görünümü

Chihuahua cinsi köpekler elma gibi bir kafa yapısına sahiptir. Burnu çıkıntılı ve miniktir. .Gözleri yuvarlak, kocaman ve koyu renkli olur. En belirgin özellikleri ise kulaklarıdır. Kulak yapısı dik bir şekildedir. Yavrularda kafa tasında yumuşak nokta vardır. Büyüdükçe bu nokta kaybolur. Bilindiği üzere oldukça küçük ve tıknaz bir köpektir.  Kuyrukları sırta doğrudur. Orağa benzetilir. Tüyleri kısa veya uzun olabilir. Renkkleri açık kahve, sarı, çelik grisi gibi renklerde olabilir. Sırtı düz, yere dik basmaktadır. Minik görünümüne rağmen dayanıklı bir yapıdadır.

Karakteri

Chihuahua kibirli, atılgan ve capcanlı bir köpektir. Aynı zamanda duygusal bir yapısı vardır. Sahibine gösterdiği sevginin bir o kadarını da kendine ister. Minik vücudunun aksine kuvvetli yapısı sayesinde ayak altında ezilmekten manevralar sayesinde kurtulmayı başarır. Sahiplerine çok bağlanırlar. Sahiplerini çok kıskanırlar. Sahiplerinin yüzünü yalamaktan büyük zevk alırlar. Yabancı insanlara karşı mesafeli olur, şüpheci olabilir. Yabancıların içinde sahibinin peşinden kesinlikle ayrılmaz, adım adım takipte olur. Eğitimi bazılarında zordur ancak bazıları da eğitime açıktır, eğitilmekten zevk alabilir. Chihuahualar fazla sinirlendirilmeye gelmezler. Çocukları vs. ısırma eğiliminde bulunabilirler. Bu yüzden çocuklar için uygun olmayan bir köpek türüdür. Apartmanda besleyecekler için ise çok gürültülü bir köpek olabilirler. Havlama durumu fazladır. Tuvalet eğitimi yaptırmak bu ırk için biraz sabır işidir. Yavruyken sosyalleştirilmelidir. Savunmacı yapısı dolayısıyla geç yaşta diğer hayvanlarla bir araya gelen Chihuahua saldırgan bir yapıda olabilir. Sosyalleştirilen Chihuahualar diğer ırklarla iyi anlaşabilirler. Chihuahualar soğuktan hoşlanmazlar. Soğuk havaya dayanamaz, kazak ile dolaştırılması önerilir.

Bakımı

Chihuahuaların iki farklı tüyde olanları bulunur. Kısa ve düz tüylüler için haftalık tarama ve fırçalama yeterlidir. Uzun tüylü olanlar her gün fırçalanmalıdır. Düzenli olarak yürüyüş yaptırılması gerekmektedir. Böylelikle daha sağlıklı olacaklardır.

 • 5/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 5/10
 • 5/10
  Başka Petlerle Geçinme - 5/10
 • 3/10
  Çocuklarla Anlaşma - 3/10
 • 4/10
  Yabancılarla Anlaşma - 4/10
 • 9/10
  Sadıklık, İtaat - 9/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 6/10
  Koruma - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
5.9/10

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz