Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Çin Aslanı – Chow Chow (Çav Çav) Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Çin Aslanı (Chow Chow, Çav çav) cinsi köpekler milyonlarca yıl öncesindeki bir köpek kalıntısına benzetilir. Çin’de avcı, araba çekicisi ve bekçi olarak  kullanılmaktadırlar. Maalesef ki Çin devletinde bu tür köpeklerin eti oldukça değerli olarak görülür ve günümüzde de hala Çinliler Çin Aslanı eti yemektedirler. Asıl adı Chow Chow olan Çin Aslanının asıl kullanıldıkları alanlar bekçi ve koruma köpeğidir. Ülkemizde daha çok güzel görünümü sebebi ile tercih edilmektedirler.

Çin Aslanı Görünümü

Çin Aslanı (Chow Chow, Çav çav) en çok göze batan görünüm özellikleri dümdüz arka bacakları ve siyah dilidir. Dümdüz ayakları sayesinde ip üzerinde yürüyormuş gibi bir görünüm kazandırır. Genellikle kızıl, ten rengi, krem, siyah, gri gibi renklerde görülürler. Nadiren de olsa beyaz rengi de bulunmaktadır. Çift renkli oldukları görülmemiştir. Kulakları minik ve yuvarlaktır. Kafa kısmı geniş, yüzü yassıdır. Burnu gözlere yakındır. Kuyruğu tüylüdür, sırtına doğru kıvrılmaktadır. Tüyleri uzun ve diktir. Sık bir tüy yapısı vardır.

Karakteri

Çin Aslanı cinsi köpekler oldukça uslu bir köpektir. Ancak bu uslu yapılarına rağmen bazen huysuz olabilirler. Dik kafalı, başına buyruk olabilmektedirler. Oldukça inatçılardır. Sahiplerine bağlılardır. Genel olarak tek bir sahibe bağlıdırlar. Diğer aile üyelerine karşı daha mesafeli olabilirler ancak bu mesafe problem yaratacak cinsten değildir. Yine onlara da sadıktır. Yabancı insanlara karşı bazen saldırgan olabilirler. Çin Aslanı almak isteyen birinin kişiliği az çok tutarlı ve sakin olmalıdır. Fazla eğitim, itaat gibi durumları yoktur. Doğdukları andan itibaren biraz inatlı yapıları vardır. Kendi kafalarındakini yapma konusunda ısrarcılardır. Eğitilme konusunda ise eğitilebilir ancak bir amaç uğruna bir şey yapar. Bir söylentiye göre kısa tüylü Çin Aslanı daha fazla eğitime yatkındır. Çin aslanları tasmadan ve yönlendirilmekten pek hoşlanmazlar. Yavruyken tasma ile gezdirilmeye alıştırılmalıdır. Ancak bunca duruma rağmen çocuklarla iyi anlaşırlar.

CHOW CHOW

Bakımı

Chow Chow köpeği apartmanda da yaşayabilir, bahçeli bir evde de. Egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır, karşılanmadığı takdirde tembel bir köpek olabilir. Tüyleri uzun olduğundan tüy bakımı onlar için önemlidir. Mevsimsel tüy dökümü bu türde de yaşanmaktadır. Tüy dökme mevsimlerinde tüylerine daha fazla dikkat edilmelidir. Gerekirse kuru şampuan kullanılabilir.

 

 

 • 6/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 8/10
  Korunma - 8/10
 • 7/10
  Hayvanlarla Dostluk - 7/10
 • 6/10
  Soğuğa Dayanıklılık - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 8/10
  Bekçilik - 8/10
 • 7/10
  Çocuklarla Dostluk - 7/10
6.7/10

Özellikleri

Boyutları : Büyük
Erkek Boy : 46 – 56 cm
Dişi Boy : 46 – 56 cm
Erkek Kilo :20 – 32 Kg
Dişi Kilo : 20 – 32 Kg
Tüy Uzunluğu : Uzun
Renkleri : Kızıl, Ten rengi, Krem, Siyah, Mavimsi Gri, Nadiren Beyaz.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz