Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

English Bulldog Köpeği Özelikleri, Bakımı ve Beslenmesi

English Bulldog köpekleri aslında eski zamanlarda bugünkü karşımıza çıkan Bulldog’lardan biraz daha farklı bir karakterdeydiler. Eski Asiatik mastiflere dayanan ataları vardır ancak gelişimleri İngiltere’de gerçekleşmiştir. Bulldog ismi ise 19. yüzyılda yapılan boğa ve köpek güreşlerinden yola çıkarak verilmiştir.

English Bulldog Görünümü

Bulldog’lar iri ve geniş kafa yapısına sahip hayvanlardır. Yanakları gözlerinin yanına kadar ulaşmakta olup ağızları geniştir. Yanaklarından sarkan alnındaki ve kafasındaki buruşukluklar aynı boyutta olup, diğerlerine göre daha fazla kilolu olmasından kaynaklanır. Burunları basık bir şekilde olup alt çeneleri dışa doğrudur ve dudakları sarkıktır. Gözleri koyu renklerde farklılık gösterip yuvarlak bir biçimdedir.Kulakları geriye kıvrık olup küçük ve incedir. Kuyruk yapıları kısa olup aşağıya doğrudur. Renkleri genellikle açık renktedir. Kürkleri kızıl, sarı, soluk kırmızı, kaplan desenli veya beyaz olmakla birlikte renk kombinasyonlu olanları da vardır. Yüzleri bazen vücutlarına göre daha koyu olur. Kompakt ve adaleli vücudunun iki bölümünde güçlü kısa bacaklarıyla paytak paytak yürüyerek herkesin ilgisini çeker.

English Bulldog Karakteri

Bulldoglar bazen endişe veriyor olsalar da aslında çok sevimli ve ilgi görmeyi seven hayvanlardır. Boğalara karşı koyabilecek kadar cesur bir o kadarda bebeklere ve sahiplerine candan bağlıdır. Başka köpeklere karşı saldırgan olan bulldogların diğer ev hayvanları ile araları iyidir. Genç ve hareketli olan bu köpekler yaşlandıkça horlarlar ve salyaları akar. Çocuklarla arası iyi olan English Bulldog köpekleri yabancılara karşı mesafelidirler. Sahibi ve yaşadığı evdeki bireylere karşı oldukça nazik ve kibar bir köpektir. Sahiplerinin ilgisinin üzerinde olması Bulldog köpeklerinin oldukça hoşuna gitmektedir. Sahipleri ile oyunlar oynamaktan, yürüyüşler yapmaktan, sahibine bağlı kalmaktan hoşlanan, mutlu olan bir köpektir.

english bulldog köpekleri

Yaşam Ortamları

Bulldogların çoğu bahçesiz ve dar alanlarda yaşamaya ideallerdir. Bu ırk dışarıda yaşayamaz. Her zaman iyi serinleyemedği için sıcak ve nemli havadan çok soğuk  havayı sever.

Tüy Bakımı

Kısa tüylerinin olması sebebiyle bakımı çok kolaydır. Tüyleri haftalık yıkama yeterli olur. Yüzünü ve deri aralarını herhangi bir sağlık problemine veya herhangi bir akıntı durumuna karşı nemli bezle silmelisiniz.

Yazar hakkında

Umurcan Zengin

Yorum Ekle

Yorum yaz