Pet Haber

Eskişehir Hayvanat Bahçesi İçerisinde Elektrikli Tel Rezaleti

Eskişehir’in Sazova Mahallesi’nde yer alan Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde geçtiğimiz günlerde bir rakun yaşam alanını çevreleyen elektrikli telde elektrik akımına kapıldı. Eskişehir Hayvanat Bahçesi yetkilileri bu elektrikli çitlerin hayvanat bahçesindeki hayvanların yaşam sınırları dışarısına çıkmaması ve dışarıdan herhangi bir kimsenin veya hayvanın telleri aşarak hayvanların yanına girmemesi için yaptığını belirtmiştir. Ancak bu çitlere dokunup elektrik akımına kapılan rakunun psikolojisi ve sağlığı zarar görmüştür. Eskişehir vatandaşı Hayvanat Bahçesi gezisinde rakunun tele kapılmasına denk geldiklerinde olayı telefon kameraları ile görüntülemiştir. Eskişehir belediyesi ise videoların sosyal medyada çok tepki almasının ardından olayın yanlış yerlere çekildiğini ve abartıldığını iddia etmiştir.

İhmaller dolayısıyla elektrikli tele kapılan küçük rakunun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Elektrik şokuna maruz kalan rakun çevredekiler tarafından farkedildikten sonra hayvanat bahçesi yetkilileri tarafından telden kurtarılarak ayrı bir odaya alınmıştır. Bir süre boyunca özel bakım yapılacağı belirtilmiş ve psikolojik durumunun düzelmesinin ardından eski yerine koyulacağı belirtilmiştir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Hakkında İmza Kampanyası

Hayvan sever vatandaşlar Eskişehir Hayvanat Bahçesi içerisinde yaşanan bu olayın ardından bir imza kampanyası başlatmıştır.

Hayvanat bahçesi yetkililerinin işlerini kolaya çevirmek için farklı önlemler alabileceklerken doğrudan elektrikli tel engeli koymaları büyük tepkiye neden oldu. Bu elektrikli tellerin sadece bu minik Koati adındaki rakundan başka hayvanlara da zarar verebileceğini düşünmeksizin bu hayvanat bahçesi içerisindeki hayvanların can sağlığı ile oynanmıştır.

Bu elektrikli tellerin kaldırılması, bir ihmal karşısında bir küçük canın daha zarar görmesini istemeyen vatandaşlar bu kampanyayı imzalamaktadırlar.

Hayvanların birer oyuncak veya çizgi film karakteri olmadığının, onlarında haklarının olduğunun farkına varılmalıdır. İnsanların zevkleri uğruna bu hayvanlar bu şekilde eziyetlere maruz kalmamalıdır.

08.05.2017 tarihi itibarı ile rakunun iyileşerek tekrar yaşam alanına döndürüldüğü belirtilmiştir. Aşağıda sağlığına kavuştuktan sonraki halini görebilirsiniz.

eskişehir hayvanat bahçesi

Rakunun iyileşip geri salınmış olması bu talihsiz kazanın tekrar yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Hayvan severlerin oluşturmuş olduğu Eskişehir Hayvanat Bahçesi Elektrikli İşkence Zulmüne Son adlı kapmanyayı imzalayıp hayvan severlere ve hayvanat bahçesi içerisindeki hayvanlara destek vermek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz