Kuşlar

Evcil Kuşlar – Evcil Kuş Türleri

Evcil kuşlar, evde hayvan beslemek isteyen bazı insanların kedi yada köpek beslemekten daha kolay olduğu için yada evlerinde kuş beslemeyi sevdikleri için genellikle ilk tercihleri olmuştur. Hoş cıvıltılarıyla neşe katan minik dostlarımız hakkında peki ne kadar bilgiye sahibiz? Evde beslenebilecek kafes kuşları hangileri olabilir. Sizlere bu konuda ilk on kafes kuş türünden bashetmek istedik.

evcil kuşlar

Ara ( Macaw ) Papağanı : Evcil kuşlar arasında en çok tercih edilenlerden biri olan ara papağanı en çok beğenilen papağan türlerindendir. Ara papağanlarının diğeradı ise macaw papağanıdır. Ara papağanının anavatanı Güney Amerika’dır. En çok orada bulunurlar. Bu türün boyu 30 – 35 cm’den 90 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Mavi sarı, kırmızı sarı, mavi göğüslü, yeşil kanatlı, mavi başlı, asker ara papağanı, hahn ara papağanı ve hyacınth ara papağanı olmak üzere bir çok alt çeşidi bulunmaktadır. Ömürleri kafeste ortalama olarak 50 – 60 yıldır.

175-cennet-papagani-ve-kafesi

Cennet Papağanı : Evcil kuşlar arasında cennet papağanı ve sevda papağanı olarak adlandırılan bu tür renkli ve sevimli görünüme sahiptir. Anavatanları Afrika’dır. Madagaskar taraflarında da görüldüğü söylenmektedir. Nemli ve sıcak ortamlarda yaşarlar. Kuş türleri arasında en oyuncu türlerdendir. Müzik dinlemeye bayılırlar.jako-papaganGri Papağan : Kuş türleri arasında en çok konuşabilen türdür. Anavatanları Orta Afrika’dır. İyi yetiştirilme durumunda aileye çok sadık ve can yoldaşı niteliğinde olurlar. Çok zekilerdir. Konuşma yetenekleri en üst seviyededir. Sorulan sorulara manalı cevaplar verebilir. Çekirdek tohumları, yer fıstığı ve meyveler ile beslenebilirler.papagan_kakadu-13

Kakadu Papağanı : İlgiye bayılan, dünya tatlısı bir papağan türüdür. Doğal ortamlarında sürü halinde yaşarlar. Aileye alıştığında sürekli ilgi beklerler. Boyları 30 – 35 cm’dır. Ortalama 50 yıl yaşarlar.Tohumlar, meyve ve sebzeler ile beslenebilir.

papagan_kakariki-5

Kakariki : Son zamanlarda nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bundan dolayı doğal ortama salınarak sayılarıçoğaltılmaya çalışılmaktadır. Ortalama 8 – 10 sene yaşarlar. Besinleri muhabbet kuşu ile aynıdır.

kirmizi-arkali-papagan

Kırmızı Arkalı Papağan : Anavatanı Avusturalya olan bu papağanlar güzel ötüşleri ile bilinirler. Dişilerin renkleri erkeklere göre mattır. Kanarya, saka gibi kuşların ötüş şekillerini taklit edebilirler. Ayçiçeği, kanarya yemi ve meyveler ile beslenebilir.

kucuk133512683939511861248687524b34z

Lori Kuşu : Rengarenk renkleri ve neşeli hareketleri ile ünlüdürler. Normal şartlarda kuşu evinize ve kendinize alıştırmak için yavruyken almanız gerekir fakat bu tür onlardan farklıdır. Yetişkinde olsa eve alışır ve evcilleşir. Ortalama ömürleri 25 yıldır. Meyve ve meyve suları ile beslenebilirler.

muhabbet-kusu_519798

Muhabbet Kuşu : Evlerde en çok beslenen kuş türüdür. Anavatanı Avusturalya’dır. Yetiştirilmesi için yavru olarak alınması gerekir. Yetiştirilmeye bağlı olarak yaklaşık 1 1 buçuk ayda konuşmaya başlayabilirler.Ortalama 12 – 13 yıl yaşarlar. Bakımı özellikleri hakkında daha detaylı bilgiyi dilerseniz Muhabbet Kuşu Bakımı – Muhabbet Kuşu Beslenmesi yazımızda bulabilirsiniz.

rozella-papagani-2

Rosella : Yumuşak tavırları ve güzel ötüşleri ile bilinirler. Ortalama ömrü 15 – 20 senedir. Boyları genelde 30 – 35 cm’dır. Renkleri çok güzel olduğu için çok tercih edilen bir türdür. Konuşma yetenekleri fazla yoktur.

kucuk133623638240628102073a5492ec2z

Sarı Alınlı Amazon Papağanı : Amazon papağanları içinde en uysal türdür. Konuşma yetenekleri oldukça üstündür. Bundan dolayı oldukça kıymetlidirler. Ortalama 50 yıl yaşarlar.

260px-mohrenkopfpapagei1

Senegal Papağanı : Anavatanları Afrika’dır. Sakin ve sessizlerdir. 9 alt türü bulunur. Konuşma yetenekleri bu türünde fazla bulunmamaktadır.Ortalama 25 -30 yıl yaşarlar.

kucuk133642709161079089354e4d6b79d5z

Şemsiye Kakadu Papağanı : Kakaduların en büyük yapılısıdır. Ötme tarzları çığlığa benzer ve bazen rahatsız edici olabilir. Anavatanları Endonezya’dır. Ortalama ömürleri 50 yıl olarak bilinir.

sultan-papagani-bakimi

Sultan Papağanı : Bu tür diğer muhabbet kuşu vb. evcil kuşlar ile bir arada yaşayabilir. Uysaldırlar. Bakımları kolaydır. Boyları yaklaşık 30 cm’dır. Konuşma yetenekleri en fazla 20 kelimedir. Genellikle dişiler pek konuşmazlar. Ortalama 20 – 25 yıl yaşarlar.

kucuk1335278371693457781500a8bf6160z

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı : Bu türde bir amazon papağanıdır. Amazon papağanları arasında kafes için en uygun ve en uysal olarak bilinir. Anavatanları Güney Amerika’dır. Ortalama 50 yıl yaşarlar. Tohumlar ve meyve sebzeler ile beslenirler.

 

Peki Evcil Kuş Fiyatları Ne Kadar?

Evcil kuş fiyatları 25 TL’den başlayarak kuş türüne ve cinsine göre 10 binli rakamların üzerine çıkmaktadır. En net evcil kuş fiyatı öğrenmek isteyenler ve satın almak isteyenler için aşağıda bir kaç önerdiğimiz internet adresinden de inceleyebilirsiniz.

https://www.kuspazari.com/

http://www.petcim.com/sahibinden-satilik-kus-ilanlar-42

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz