Kedi Bakımı Kedi Beslenmesi Kediler Kediler Genel

Evde Kedi Beslemek İçin Gerekli Malzemeler

mama kabEvinize hem kendinize arkadaş, hem de size muhtaç bir dost almadan önce kedi için evinize birkaç malzeme almanız gerekiyor. Bunların başında mama kabı , su kabı , kedi tuvaleti , kedi kumu , kedi maması , kedi taşıma kabı , tırmalama tahtası gibi malzemeler gelmektedir. Bu olmazsa olmaz malzemeler dışında yeni dostunuz için oyuncaklar vs. alabilirsiniz.

Mama Kabı ve Su Kabı : Mama kabı ve su kabı pet shop ve veteriner kliniklerinde kolayca bulunabilen tabak şeklinde kedinizin rahatça mamasını ve suyunu yiyip içebileceği kaplardır. Aslında mama kabı ve su kabı birer adet alınırsa yeterli olacaktır ancak hijyen ve temizliğine dikkat edebilmeniz açısından ikişer tane alsanız sizin için ve kediniz için daha iyi olacaktır. Birinin temizliğini yapıp, yıkayıp kuruturken diğerine mama ve su koyabilirsiniz. Mama kabı ve su kabı seçiminde yandaki gibi cam veya seramik seçmeye özen gösterebilirsiniz. Bunun sebebi ise cam ve seramik ürünler plastiklere göre daha hijyeniktir.

 

 

kum-kabıKedi Tuvaleti : Kedi tuvaleti kediniz ve sizin için en önemli malzemelerdendir. Kapalı ve açık olmak üzere iki çeşit kedi tuvaleti bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz kapalı olanlardan almanızdır. Kapalı kum kapları kedi kumunun kabın dışarısına dağılmasını engeller, kokunun yayılmasını önler. Yavru kediler kapalı kedi tuvaletine daha kolay alışırken, yetişkin kediler daha zor alışmaktadırlar. Yetişkin kedinin alışması için kum kabının kapısı arkaya bantlanarak açık halde tutulmaktadır. Kedinizin kum kabına alışması için gerekli eğitimi Kedilere Tuvalet Eğitimi yazımızda bula bilirsiniz.

 

 

 

topaklaşan kedi kumuKedi Kumu : Günümüzde bir çok kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. Kristal kum , topaklaşan kum , silikon kum gibi…  Bizim tavsiyemiz topaklaşan kokulu kumlardır. Kum kabının küreği yardımı ile topaklaştığı anda veya istediğiniz zaman alıp çöpe atabilirsiniz. Bildiğimiz kadarı ile topaklaşan kum silikon kumlara göre kedinizin sağlığı için daha uygundur. Bu kumların parfümlü olanlarını tercih ederseniz kokunun yayılmasını önleyebilirsiniz.

 

kedi mamasıKedi Maması : Piyasada onlarca kedi maması markası bulunmaktadır. Bunlardan en iyilerini söyleyecek olursak ProPlan , Royal Canin, Hills gibi bilindik markalardır. Bazı kaynaklara göre Whiskas , Goody , Micho , Bonacibo gibi markalar kedinizin sağlığı açısından onaylanmayan mamalardandır. Veterinerlerce önerilen ilk mama genellikle ProPlan’dır.  Ancak yine kendi tecrübelerimize göre ProPlan bütçenize fazla geliyor ise Purina mamasını da kullanabilirsiniz.

 

taşıma kabıKedi Taşıma Kabı : Kedinizi veterinere, seyahate veya herhangi bir yere götürme esnasında kullanacağınız yine en önemli malzemelerden olan taşıma kabı sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Çeşitli taşıma kapları bulunuyor ancak siz yine klasik olan şekilden, kedinizin büyüyünce de içine girebileceği boyutlarda olanlardan seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

tırmalama tahtası

 

Tırmalama Tahtası : Kedinizin evinizdeki koltuklarınıza, halılarınıza vs. zarar vermesini istemiyorsanız tırmalama tahtası da sizin için oldukça önemli olacaktır. Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırdığınızda mobilyalarınız yerine tırmalama tahtasını kullanacaktır.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz