Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Exotic Shorthair Cinsi Kedi – Exotic Shorthair Özellikleri

exotic shorthairHayvan severler için oldukça fazla beğenilen bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair kedisini inceleyeceğiz. Exotic Shorthair cinsi kedi American Shorthair ve İran Kedisi çiftleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Daha çok İran kedisine benzetilmektedirler. Onlardan farklı olarak tüy yapısı daha kısa, kabarık ve yumuşaktır. Kısa tüylü iran kedisi adı ile de anılmaktadırlar bu özelliklerinden dolayı.

Exotic Shorthair Görünümü

Görüntüsü genellikle iran kedisi ile karıştırılmaktadır. Fark olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi Exotic Shorthair tüy yapısı iran kedisine göre daha kısa, kalın, kabarık ve yumuşak olur. Bu türlerin tüy yapısı başka bir kedide görülmemektedir, kendilerine has bir tüy yapıları vardır. Kafa tasları yuvarlaktır. Kısa bacaklı, tombik bir vücut yapısı vardır. Bu kısa bacaklı tombik görünümü ona fazlasıyla sevimli ve tatlı bir görünüm kazandırmaktadır. Kulak yapıları miniktir. Gözleri de yuvarlak bir yapıya sahiptir. Renkleri genelde beyaz veya açık kahverengi olarak görülmektedir. İstisnalar olarak koyu kahverengi de olabilmektedirler.

Exotic Shorthair Karakteri

Bu tür kediler karakter yapısı olarak sert, güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sürekli karıştırıldıkları İran kedisine göre daha canlı bir yapıdadırlar. Meraklı, hareketlidirler. Sahibi ile vakit geçirmekten, onunla oyun oynamaktan hoşlanırlar. Yalnızlıktan hoşlanmadıkları gibi farklı hayvanlarla ve diğer kedilerle iyi anlaşırlar. Sürekli ilgi ve alaka isterler. Yaşları üçe erişene kadar yetişkin olarak geçmezler. Henüz olgunlaşmamışlardır.

Bakımı

Her tür kedinin illaki tüyleri dökülebilmektedir. Bu dökülme oranı tüylerinin uzunluğuna veya kısalığına göre değişebilir. Kirli, ölü tüyleri haftada bir veya iki defa fırça ve tarak yardımı ile alınmalıdır. Başından arkaya doğru ilerleyerek taranmalıdır. Bu tarama işlemleri kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Kedinizin fazla tüy yutmasını engellemiş olursunuz. Tüyler taranırken kedinizin vücudunuda kontrol etmelisiniz. Kedinizin fazla veya az kilolu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Farklı surat yapısı dolayısıyla gözleri ve ağız çevresi de kontrol edilmelidir. Gözleri günlük nemli bir bez ile temizlenebilir.exotic

Beslenmesi

Kediniz için beslenme oldukça önemlidir. Mama seçimi konusunda veterinerinize danışmalısınız. Güvenilir, iyi bir mama tercih etmelisiniz. Günlük vermeniz gereken mama miktarı da kedinizin kilo ve yaşına göre değişeceğinden veterinerinizce size önerilen miktarda mama vermelisiniz.

 

 

 

 

 • 7/10
  Taranma Gereksinimi - 7/10
 • 8/10
  Sıcakkanlılık - 8/10
 • 7/10
  Çocuklarla Dostluk - 7/10
 • 5/10
  Sağlık ve Cesaret - 5/10
 • 8/10
  Sahibine Şevkat - 8/10
 • 7/10
  Özgürlük Düşkünlüğü - 7/10
 • 8/10
  Hayvanlarla Dostluk - 8/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 8/10
  Zeka Seviyesi - 8/10
7.2/10

Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven, hareketli, canlı
Bakımı : Haftada bir iki taranması yeterlidir
Tüy Şekli : Kısa
Köken : Amerika
Vücut Yapısı : Büyük

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz