Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Honey Bear Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Honey Bear cinsi kedi Amerika’nın California kentinde bir laboratuarda keşfedilmiştir. Kokarcadan Persian cinsine genetik bilgiler aktarıldığı esnada ortaya çıkmıştır.  Genç kokarcalardan alınmış olan genlerin dişi persian kedisinin genleri ile birleştirilerek dünyaya getirilmiştir. Fizik olarak İran kedisine benzemektedir, burnu ise kokarcalara benzemektedir. Resmi olarak ırk seçilmesi 1990 yılında International RagdolCat Association tarafından gerçekleştirilmiştir.

Honey Bear Cinsi Kedi Görünümü

Honey Bear cinsi kedi büyük vücut yapısına sahip oldupundan iri ırk kedi sınıfındadır. Geniş ve uzun bir vücudu bulunur. Başı da vücudu gibi yuvarlak ve geniştir. Bacakları gövdesine göre kısadır ve biraz tıknazdır. Burnu yukarıda da belirttiğimiz gibi kokarcaya benzer. Kısa ve yuvarlaktır. Kulak kısmında püsküllü tüyleri bulunur. Kulakları fazla büyük olmamakla birlikte orta büyüklüğe sahiptir. Gözleri çoğu kedide olduğu gibi badem şeklindedir. Renk olarak ise gözleri genellikle yeşil, turuncu, altın rengi gibi farklı renklerde görülür. İri vücudu ve iri kafası ile sevimli bir görünümü vardır. Kuyruğu da kokarcadan alınmıştır. Uzun ve kabarıktır. Ilk doğdukları zaman bu kuyruk koyu çizgili olur ancak geliştikçe çizgilerin rengi açılır ve zamanla açık renkli çizgi olarak kalır. Tam olarak gelişmesi 2 yılı bulabilmektedir.

Tüyleri diğer kedilere göre farklıdır. Uzun ve sık tüyleri olan Honey Bear’lar çizgili olarak doğarlar ve renkleri git gide açılır. Gelişimi esnasında tüylerinin rengi bir defa daha değişir. Ya çizgileri kaybolur ya da benek benek olur. Çizgiler kaybolsa da kuyrukta kafada ve yüzde kalabilmektedir. Genellikle gümüş rengi, füme rengi, siyah tonlarında kürk renkleri vardır.

Honey Bear Cinsi Kedi Karakteri

Sevimli ve hareketli bir ırktır. Diğer petlerle ve evdekiler ile kolaylıkla anlaşırlar, insancıl kedilerdir. Çocuklarla araları iyidir. Çocuklar ile oyun oynamaktan ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanırlar. Sakin bir yapıları vardır. Hatta bu sakin yapıları dolayısıyla kavga esnasında kavganın olduğu ortamdan kaçtıklarını görebilirsiniz. Neşeli ve meraklı bir ırktır. Her kedi gibi tabii ki Honey Bear’lar da meraklıdırlar. Sahiplerini iyice koklayıp tanımadan samimi olmayabilir. Kendini güvende hissettikten sonra sahibinin peşinden ayrılmayabilirler. İlgiyi üzerinde isteyebilirler. Ve yeteri kadar ilgi gördüklerinde sizler için iyi bir dost olurlar. Diğer kedilere göre daha uslu bir yapısı vardır. Kucakta olmayı severler. Bazı konularda eğitilmesi diğer kedilere göre daha kolay olur. Tırmalama ve gereksiz miyavlama huyları yoktur. Uyduklarında sık sık düştükleri onların komik özelliklerinden biridir. Honey Bear almayı düşünen kişiler onlara uygun düşmeyecekleri bir yatak hazırlamalıdırlar.

Bakımı

Tüylerinin güzelliğinin elbette ki bir bedeli vardır. Günlük olarak düzenli fırçalanması gerekir. Dişli bir tarak ile taranması da onlar için faydalı olacaktır. Honey Bear’larda patilerde tüy dökülmesi görülebilir. Ayda bir defa düzenli olarak tırnaklarına da bakım yapılması gerekebilir. Tırnaklarının içe dönük olmasını önlemelisiniz.

 

 • 7%
  Aktiflik - 7%
 • 8%
  Oyunculuk - 8%
 • 9%
  İlgiye İhtiyaç - 9%
 • 9%
  Uysallık - 9%
 • 9%
  Zeka - 9%
 • 7%
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 7%
 • 6%
  Sağlık ve Dayanıklılık - 6%
 • 8%
  Sıcakkanlılık - 8%
 • 8%
  Çocuklarla Anlaşma - 8%
 • 8%
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 8%
8%
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz