Genel

Japon Balığı Özellikleri – Japon Balıkları Bakımı

Tarafından yazılmıştır M. Zengin

japon balığıJapon Balığı Genel Özellikleri

Gün geçtikçe evlerinde, iş yerlerinde akvaryumda balık besleyen insanlar artmaktadır. Bu akvaryumlar içerisinde olmazsa olmazlardan japon balıkları da bulunur genellikle. Bu her akvaryumda bulunmasının sebebi oldukça ünlü, en çok adı geçen balık türü olması ve canlı renkleridir. Dünyada bu balık türüne japon balığı adını veren yalnızca Türkler’dir. Diğer ülkelerde ona Gold Fish, Carassius Auratus denmektedir. Japon balıklarının anavatanı Asya kıtasıdır.

Japon Balıkları Bakımı

Japon balığı fanusta beslenmemelidir. Günümüzde maalesef bu hataya düşen insan sayısı çoktur. Fanusta beslenmeye çalışılır ancak fanus ortamında bu türün yaşam süresi oldukça kısa olabilmektedir. Besleneceği akvaryum en az 40 – 70 litre su almalıdır. Japon balığı doyma hissine sahip olmaz. Midesi bulunmamaktadır. Yine bu durumdan dolayı gerekli bilgiyi almayan japon balığı besleyen insanlar balıklarına fazla yem vermektedirler. Yem atıldıkça japon balığı peşinden koşar ve yer. Yedikçe de hasta olma olasılığı artacaktır.

Akvaryumda beslenen japon balığı diğer balık türleri ile iyi anlaşabilir. En uzun boyları 30 – 35 cm olmaktadır. Ortalama ömürleri ise 25 yıl kadardır.gold fish

Bu balıkların uzun süre sağlıklı yaşayabilmesi için akvaryum düzeninin onların doğal ortamları gibi olması gerekir. Fanuslarda kesinlikle beslenmemelidir. Akvaryum sıckalığı yaklaşık 18 – 24 santigrat olmalıdır. Su pH değeri 6 – 8 arasında olmalıdır. Türkiye’deki su pH oranı buna uymadığından akvaryuma su eklenmeden önce 3 – 4 gün dinlendirilerek eklenmelidir.

Aynı akvaryumda yaşayacağı balıklar balığın kendisinden çok küçük olmamalıdır. Kendinden çok küçük balıkları yeme gibi durumları olabilir. Kendinden büyük olan balıklar ise balığın kendisine zarar verebilme girişiminde bulunabilirler.

Japon balığının bulunduğu akvaryum genellikle sade bir düzene sahip olmalıdır. Yeşil bitkiler koyulacaksa bunlar yapraklı bitkiler olmalıdır.

Japon balıkları hem etçil hem de otçullardır. Yem olarak iki çeşitte kullanılabilir. Ayda bir haşlanmış bezelye veya ıspanak gibi sebzeler verilebilir. Ara sıra bu gibi değişiklikler balıkların hoşuna gidecektir.

Akvaryumun temizliği de balıkların sağlığı ve ömürlerinin uzun olması için önemlidir. Akvaryum büyüklüğüne uygun, suyun temizliğini iyi yapabilecek sağlam bir motor kullanılmalıdır.

Japon balığı beslemeye karar verdiğinizde bu durumlara dikkat etmeniz önerilir.

 

 

  • Makaleminiz faydalı buldunuz mu?
5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz