Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Sivas Kangal Köpekleri Cinsi / Sivas Kangal Köpeği Cinsi

Sivas Kangal Köpekleri Görünümü

kizilcahamam-kangal

Kangal köpekleri burunları kısa sert ve kuvvetlidir. Dudakları aşağı sarkmaktadır. Burunlarından kulaklarına kadar vücut hatları siyahtır. Gözleri kafalarına göre küçük ve yuvarlaktır, göz renkleri altın rengi ve kahverengi arasında değişmekte olup çok canlı bakışları vardır. Orta boyda kulakları olup aşağı doğru sarkıktır. En hassas yerlerinden biri de kulaklarıdır. Kulağı ileride bekçilik yaptığı sürüyü korurken gelebilecek tehlikeler yüzünden küçükken kestirilir. Kangallar önden bakıldığında aslanı anımsatırlar. Boyunları hafifçe eğik ve kuvvetlidir. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kuvvetlidir, bombeli ve siyah renktedir. Ağırlıkları erkeklerde 50-60 arası dişilerde ise 41 ile 59 arasındadır.

Yaşam Ortamları

Kangal köpekleri genellikle sahiplidirler. Çünkü iyi bir koruyucu oldukları için ve sahiplerine ölümüne bağlı olmaları nedeniyle genellikle köylerde, çiftliklerde genellikle yaşarlar. Sokakta yaşayanlar da kendilerini iyi bir şekilde geçindirebilecekleri potansiyeline sahiptirler.

Bakımı

Kangal köpeklerinde imkânlar elverdiği müddetçe tımar yapılırsa iyi olur. Günlük hayvanın genel durumu gözden geçirilmelidir. Gözler canlı olmalıdır ve akıntıları kesinlikle olmamalıdır. Kulak içi ve kanalları temiz, akıntısız yabancı maddeler ve dış parazitler olmamalıdır. Ağız içi pembe görünüşte, dili açık kırmızı, dişler sağlam ve koku olmamalıdır. Vücutta kaşıntı, dış parazitler, herhangi bir yaralanma olmamalıdır.

sivas kangal köpekleri

Beslenme

Ergin kangal köpekleri günde bir kere beslendiklerinde onlar için yeterli olmaktadır. Her gün aynı saatte yemek verilmesine dikkat edilmelidir. Bu saatin akşam saatlerine doğru olması daha uygundur. Ergin köpeklere kıyasla yavru ve genç kangal köpekleri ve çok çalışan köpeklere günde iki defa beslenmelidir. Köpeklere kesinlikle bozulmuş gıdalar verilmemelidir. İçme suları köpeklerin her an ulaşabilecekleri bir yerde olmalıdır. Yavru köpekler 3 haftalık olana kadar anne sütü ile beslenirler. 3 haftadan sonra önüne koyacağınız sütü içebilirler. Yavru kangal köpekleri normal yemeğe geçmeden anne sütü ile karıştırılarak yavaş yavaş sadece normal mamaya alıştırılmalıdır. Tabii büyüme çağında olan köpeklere fazla mama verildiğinde iskeletinde bozukluk vs. meydana gelebileceğinden mama miktarına ve mama saatlerine dikkat edilmelidir. Ergin köpeklere 2 kg yemek verilmelidir. bu 2 kg’yi üçe bölecek olursak, bir kısmı sebze, bir kısmı et ve bir kısmı su olmalıdır. Bunlara ek olarak haftada bir haşlanmış kemik ve et verilebilir.

Beslenme oranları köpeğin yaşına ve büyüklüğüne göre değiştiğinden veterinere danışarak mama vermeniz tavsiye edilir.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

  • […] Kangal köpeğine olan benzerliği ile öne çıkan Aksaray Malaklısı aslına bakarsanız Kangal köpeğine göre daha büyük yapılı bir köpektir. Erkek cinslerinde boy 120 ile 130 cm arasında, kiloları 80 ile 120 kg. arasında değişiklik gösterebilir. Dişilerde ise boy 100 ile 110 cm arasında, kilo ise 55 ile 85 kg. arasında değişiklik gösterir. Aksaray Malaklısı kısa tüylü bir kürke sahiptir. Kısa tüyleri oldukça sık şekildedir. Kafa yapısı büyüktür. Kulakları aşağıya doğru sarkar ve fazla uzun değildir. Vücudunun ve kafasının iriliği dolayısıyla çene kısmı kat kat durmaktadır. Kürkünün rengi krem, kahverengi olabilir. Dudakları aşağıya sarkık durur. Vücuduna orantılı olarak göğüs kısmı geniştir, bacakları ise kalın br yapıdadır. […]

Yorum yaz