Genel

Kedi Evi Yapımı ve Gerekli Malzemeler

kedi evi yapimi

Hayvanlar arasında sokakta en çok karşımıza çıkanlar dostlarımız kedilerdir. Sokak kedilerimize sevgi, ilgi, merhamet göstermek ise tüm insanların yapması gereken bir şeydir. Özellikte geçirmekte olduğumuz kış mevsiminde, soğuk havalarda kedilerimize güvenli, sıcak bir yuva yapmak onların sağlığı için oldukça önemlidir. Evlerimizde bakılan kedilerin genellikle yatacak bir yatağa veya bir kedi evine ihtiyaçları olmuyor. Daha çok sıcak evimizin içinde; koltuklarda, yatak üstünde, gardırop içerisinde vs. akla gelmeyecek yerlerde yatmayı tercih ederler. Ancak sokak kedilerimiz için durum maalesef biraz daha zor. Sokakta yaşam şartları onlar için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Özellikle kış mevsimlerinde bir hayli daha zorlaşabiliyor. Bizler de bu zor anlarda onlara faydamızın dokunması adına onlar için bir kedi evi yapabiliriz.

Kedi evi yapımı için evlerimizde bulunan bir çok kullanılmayan eşyayı kullanabiliriz. Sokaktaki minik dostlarımız için kedi evi yapmak için gerekli malzemeleri ve yapılması gerekenleri aşağıda anlattık. Umarız siz de sokaktaki canlarımıza yardımcı olacak bu yuvadan en az bir tane yaparsınız. 😊

En kolayından bir karton koliden de yuva yapabiliriz, uğraşarak bir ahşap ev de yapabiliriz. Tercih size kalmış… İkisinin de yapımını anlatacağız.

Karton Koliden Kedi Evi Yapımı

Gerekli Malzemeler

İlk olarak güçlü, sağlam bir karton koliye ihtiyacımız olacak. Marketlerden, bakkallardan bulabileceğiniz bu karton kutuların içerisine evinizde kullanmadığınız bir battaniye, yastık koyabilirsiniz. Bu sayede minik kedilerin soğuk bir zeminden çok yumuşak, sıcak bir zeminde yatmasını sağlayabilirsiniz. Kedi evini yapacağınız kolinin ön tarafına kedilerin girip çıkabileceği bir pencere yapmalısınız. Evin iç kısmında köşelerine rüzgardan etkilenmemesi adına ağırlık yapacak taş vs. koyabilirsiniz.

Karton kedi evleri ahşaplara göre çok daha hassas olduklarından su almayacak, kedilerin çıkabileceği yüksek bir zemine yerleştirmeniz iyi olacaktır. Evin dışını ise yine su almaması için bir poşetle sarmalısınız. Poşetten ziyade bir straforla dışını kaplamanız aslında çok daha iyi olabilir. Strafor dışarıdan gelecek olan rüzgarı, yağmuru da engelleyecektir. İkisini de yapamıyorsanız eski bir tişörtle de kolinin dışarısını kaplayabilirsiniz. Bu da biraz daha soğuğu ve yağmuru engelleyebilir. Dışını saracağınız malzemeyi koliye zımba yardımı ile sabitlemelisiniz. Pencere kısmını açık bırakmayı unutmayın.

Son olarak yapmış olduğunuz evin içerisine mama ve su kapları koyarak kedilerin beslenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Ağaç Kedi Evi Yapımı

Karton koliye oranla çok daha fazla dayanıklı olan bir kedi evidir. Kullanım açısından karton koliden kedi evi ile aynı olan bu kedi evlerinin farkı oldukça sağlam olmasıdır. Çok daha uzun ömürlü bir kedi evidir. Birkaç düz ağaç veya odun parçasını çivi ile birbirine çakarak resimdeki gibi bir ev yapabilirsiniz. Yine üzerine poşet veya tişört geçirerek daha uzun süre dayanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Faydalanılan Kaynak

https://www.miyhav.com/kedi/kedi-evi-yapimi

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz