Kedi Hastalıkları Kediler Kediler Genel

Kedi Hastalıkları – Kedilerde Sık Görülen Hastalıklar

Kedilerde insanlar gibi bir çok hastalık geçirebilmektedirler. Bu hastalıkların çoğu veterinerlerce tedavi edilebilmektedir ancak bazı kedi hastalıkları maalesef ki ölümcül olabiliyor. Gençlik hastalığı, kedi lösemisi, Kedi AIDS’i, FIP hastalığı, Viral Solunum Yolu İltihaplanması gibi hastalıklar kediler içiin ölümcül olabilmektedir.

Kedi besleyen hayvan severler  kedilerinin aşılarını düzenli ve devamlı olarak yaptırmalıdır. Kediler için en önemli aşılar kuduz, lösemi, karma aşıları ve parazit aşılarıdır. Bu aşıların düzenli yapılması kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Kedi hastalıkları konusunu irdeleyecek olursak, en sık görülen kedi hastalıkları ;

Kedi Nezlesi : Kedilerde insanlar gibi nezle olabilmektedirler. Bu hastalığın yavru kedilerde görülme olasılığı daha fazladır.

Belirtileri :Burun akıntısı, hapşurma, göz akması, ağız ve burun çevresinde yaralar, hırıltılı nefes alıp verme, ses değişikliği gibi belirtileri vardır.

Tedavi :Kedi nezlesinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Kedinizin yaşına, kilosuna ve hastalık derecesine göre antibiyotik ve vitamin tedavisi kullanılabilmektedir. Bu antibiyotikler ve virtaminler haricinde burun için solüsyon ve damla tedavisi uygulanabilir. Eğer nezle dolayısıyla iştahsızlık mevcutsa damar yoluyla su ve mineral verilebilir. Tedavi esnasında kedilerinde tabii sıcak ve sakin bir ortamda olması iyi olacaktır.

Karma aşısı kedinizin nezle hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Mide Hastalıkları : Gastrit kedilerde farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Kedilerde gastrit iki türlüdür. Kronik ve akut gastrit olarak ayrı ayrı görülebilmektedir.

Gastrit ; viral enfeksiyonlar, bozuk gıdalar, kimyasal maddeler, yabancı cisimlerin yutulması sebebiyle çıkabilir.
Akut gastrit belirtileri ; Sık sık kusma, yüksek ateş, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, su kaybı, ishal gibi belirtilerdir.

Kronik gastrit belirtileri ise ; kusma, kilo kaybı gibi belirtilerdir.

Tedavisi ise günlük yemek öğünlerinin azaltılması ve ağır yiyecekler verilmemesi ile başlayabilir. Herhangi bir ilaç tedavisi gerekirse veteriner hekim kedinize göre tedavi uygulamalıdır.

Böbrek Yetmezliği : Kedilerde insanlar gibi böbrek yetmeziliği rahatsızlığına kapılabilirler. Yaşlı kedilerde daha çok görülmektedir. Kısa aralıklı olarak ard arda kusmalar bu hastalığın belirtisi olabilir. Böbrek yetmezliği hastalığı da akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
Akut böbrek yetmezliği travma, zehirlenme ve idrar yolları problemleri gibi durumlara bağlı olarak oluşabilir. Erken teşhis ile böbrekleri tekrar sağlıklı hale getirmek mümkün olabilir.

Kronik böbrek yetmezliği nin bazı cins kedilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Tabii diğer kedilerde de görülebilir. Kronik böbrek yetmezliği tedavisi akut böbrek yetmezliğine göre daha zor olabilir. Bu gibi bir şüphe olduğunda hiç beklenmeden tedaviye başlanmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu : Kedi hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan biride idrar yollayı enfeksiyonlarıdır. İdrar yolları enfeksiyonunun diğer adı sistittir. Sistit hastalığı psikolojik travmalardan ölüme kadar gidebilmektedir.

Bu hastalık erkek kedilerde dişilere göre daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi erkek kedilerin idrar kanalının daha dar olmasıdır.

Kedilerde idrar esnasında zorlanma ve kanama, idrarın az gelmesi, idrar sırasında kambur durma, kasılma, farklı yerlere dışkılama, sürekli genital bölge temizliği, kuyruk dik oturma, sinirli haller bu hastalığın belirtisidir.

Tedavisi çok önemli olan bir rahatsızlıktır. Belirtilerini farkettiğinizde kedi hemen veterinere götürülmelidir. Kedinizde idrar yollarında bir tıkanıklık varsa be bu 48 saat içinde farkedilmeyip aksatılırsa kedinizin hastalığı en üst safhaya gelir ve istemediğiniz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Diyabet : Kedilerde diyabet belirtileri ; fazla su içme, idrara çıkma, kilo kaybı, kusma, iştahsızlık, tüylerde değişiklik, nefes almada problemler gibi belirtilerdir.

Bu belirtiler farklı hastalıklarda da görüldüğü için acilen veterinere gidilmesi gerekir.

Tedavisi ise hastalığın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Kedide ketoasidozis oluşmuşsa kediye yoğun bakım gerekebilir. Bu durum yoksa veterinerler uygun miktarda günde 1 veya 2 kez insülin verebilirler.

Apse : Kedi hastalıkları arasından apse genelde kendi aralarında ettikleri kavgalarda mücadele sonunda deride yaralanma şeklinde oluşabilir ve deri bakteri kapabilir. O zamanda apse oluşabilir.

Veteriner ilk olarak bir test ile bakteri türünü teşhis etmelidir. Bu teşhisin ardından veteriner doğru tedaviye başlayacaktır. Veteriner antibiyotik ve çeşitli ilaçlar ile tedavi uygulayacaktır. Ancak apse ve bakteriler daha ileri derece ise daha ağır ilaçlar ve daha farklı tedaviler gerekebilir.

Konjoktuvit : Konjonktivit gözde konjonktiva denilen kısmın enfeksiyon ve iltihap kapmasıdır. bulasici-konjunk

En büyük belirtisi gözün kızarması, sulanması ve gözde akıntıdır. Hastalık derecesine bağlı olarak akıntı rengi ve kıvamı değişebilir. Gözde kızarıklık zamanla artacaktır. Gözlerde kısılma ve kaşıntı olabilir.

Tedavisi ise genellikle göz için solüsyonlarla gerçekleşir ancak tedavi süreci hastalığın derecesine göre değişebilmektedir.

Hipertiroid : Hipertiroid tiroit bezlerinin genişlemesi veya yüksek miktarda tiroit oluşmasıdır.

Belirtileri ; iştahta artış, kilo kaybı, agresiflik, kusma, tüy düzensizliği, ishal, susuzluk, halsizlik gibi belirtilerdir.

Tedavisi ise 3 farklı çeşittedir. Anti tiroid ilaçları ile tedavi, ameliyat ve radyo iyot tedavisidir. Kediniz için uygun tedavi veterineriniz ile birlikte gerçekleştirilmelidir.

Kedilerde Kusma ile ilgili “Kediler Neden Kusar ? – Kedilerde Kusma” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

2 Yorumlar

    • Ilık bayat çay ile pamuğu ıslatarak kedinizin gözünü günde 3-4 kez temizleyebilirsiniz. Ancak çapaklanma ileri derecede ise veteriner hekim tarafından antibiyotik damla önerilebilir

Yorum yaz