Kedi Bakımı Kediler Kediler Genel

Kedi Kısırlaştırma – Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Kısırlaştırma hayvanların çoğuna uygulanan bir işlemdir. Dişi ve erkek hayvanların üreme yetilerinin belirli sebepler ile sona erdirilmesi anlamına gelmektedir. Kısırlaştırma erkek hayvanlarda testislerin, dişilerde ise rahim ve yumurtalıklarının alınması ile yapılmaktadır. Kedi kısırlaştırma operasyonu geri alınamayacak bir durumdur.

Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili bir çok tartışma konusu duymuşsunuzdur. Kimileri olaya duygusal bakarak kısırlaştırılmaması gerektiğini savunur, kimileri ise gerçekten gerekli olduğunu düşündüğünden kedi kısırlaştırma operasyonuna olumlu bakar. Duygusal yönden bakan insanların savundukları görüş hayvanların da duygusal isteklerinin olduğunu ve bu istekleri yaşamaları gerektiği yönündedir. Ancak bu durumu şöyle yorumlayabiliriz ; Hayvanlardaki duygu yapısı insanlar gibi değildir. Birbirlerine aşık olup senelerce bir birliktelik sürmezler. 🙂 Veya yavrularına bakan bir anne kedi 2-2,5 ay sonunda yavrularını bırakabilmektedir. Veya bu yavrular büyüdükten sonra kendi yavruları ile çiftleşebilmektedirler. Erkek kediler ise yavrular doğduğu andan itibaren onlarla zaten ilgilenmemektedirler. Yani annelik, babalık vs. duyguları kedilerde yalnızca kısacık bir süre için bulunmaktadır.

Kedi Kısırlaştırma İşleminin Önemi Nedir ?

Kısırlaştırma işlemi evcil hayvanlar için hem onu hem de sizi bir çok tehlikeden korumak üzere planlanmıştır. Bunları maddeleyecek olursak ;

  • Çiftleşmek isteyen kediler sürekli evden kaçma isteğinde bulunurlar. Buldukları her fırsatta kapıdan, camdan vs. kaçmaya çalışırlar. Evden kaçan bir ev kedisinin sokakta huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşaması tahmin edersiniz ki pek olası bir durum değildir. Kısırlaştırma işlemi bu firar girişimlerini oldukça azaltacaktır.
  • Dişi kedilerde meme tümörleri, yumurtalık ve rahim kanseri gibi dişiye özgü hastalıklara kapılma oranını azaltmaktadır.
  • Sokakta yaşayan canlar için ise plansız, aç ve bakıma muhtaç olan yavruların çoğalması engellenmiş olmaktadır.
  • Kedi ısırlaştırma operasyonunun kedilerde 3 ile 5 yıl arasında ömürlerini uzattığı belirtilmektedir.
  • Çiftleşme isteği olan erkek kediler evde bir takım belirtiler göstermektedir. Bunların en çok görüleni kötü kokulu olan idrar bırakma, saldırgan tavırlar ve sürekli miyavlama halleridir. Kedi kısırlaştırma işlemi bu belirtilerin 2 ay içerisinde tamamen ortadan kalkmasına fayda sağlamaktadır.
  • Erkek kedilerde ise testis kanseri gibi erkek kedilere özgü hastalıkların bir çoğunun görülme olasılığı oldukça aza indirilmektedir.
  • Çiftleşmek isteyen kediler genellikle hareketli olurlar. Çiftleşememenin vermiş olduğu agresiflik ve sinirlilik hali kısırlaştırılmamış kedilerde görülür. Kedi kısırlaştırma operasyonundan sonra kediler daha sakin bir yapıya geçerler.

Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalı ?

Bu işlem dişi kedilerde 6 aylık olduktan sonra yapılabilir, erkek kedilerde ise 1 yaşına kadar beklenmesi önerilmektedir.

Kısırlaştırma İşleminin Zararı Var Mıdır ?

Kedi kısırlaştırma işlemi kedinizin sağlık durumu normalse, veterinerlerinizce uygunsa bir sakıncası yoktur. Yalnızca operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kısır kediler obezite hastalığına yakalanabilirler. Bundan dolayıdır ki kısır kediler için özel üretilen mamalar ile beslenmelidirler.

Kısırlaştırma operasyonu veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Sokak hayvanları için bir çok belediye bu görevi ücretsiz olarak yerine getirmektedir.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz