Kedi Bakımı Kedi Beslenmesi Kediler Kediler Genel

Kedi Sahiplendirme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplendirme olayı gerçekleştirilirken dikkat etmeniz gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Kedinizi sahiplendireceğiniz kişilerin seçimi, kedinizin sağlığı, kedinizin psikolojik sağlığı gibi… Kedi sahiplendirme yapacağınız kişinin seçiminde onu sokağa bırakmayacak biri olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Malum, günümüzde evden atılan, sokakta yaşamını yitiren kediler çok fazla. Sahiplendirilen kediler asıl sahiplerine bir çocuğun annesine olan ihtiyacı kadar ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Bunun farkında olan, ona iyi bakabilecek kişilere sahiplendirilmesine dikkat edilmelidir. Sahiplenen kişi kedinin aşılarını vs. takip edecek, ona sıcak bir yuva oluşturacak, masraflarını karşılayacak bir kişi olması gerekir.

Sahiplendireceğiniz kişinin tecrübeli olmasında ise büyük fayda vardır. Mutlaka ilk defa bakacak olan bir kişi de iyi bakabilir ancak ilk defa kedi bakacak birine göre daha önce kedi beslemiş olan bir kişiye kedi sahiplendirme daha mantıklı bir durum olur. Özellikle yetişkin kediler sahiplendirilirken daha önce kedi besleyen kişilere sahiplendirmek daha doğru olur. İlk defa kedi bakacak kişiler yetişkin kedinin ruh halini, isteklerini anlayamayabilir. Sonucunda kötü bir durum meydana gelebilir. Bu açıdan tecrübe de kedi sahiplendirme hususunda oldukça önemlidir. Kedileri sevmek ile kedi bakımını bilmek arasında büyük bir uçurum vardır. Herkes kedileri sever ancak bakımını bilmeyebilir. Örnek vermek gerekirse sokaktan herhangi birini çevirdiğinizde kedilere süt vermenin faydalı olacağını düşünebilirler. Ancak tam aksine kedilere sütün ne kadar zararlı olduğunu kedi bakımını bilen bir kişi %90 ihtimalle bilir. Tabii kedi bakımı sadece yeme içmeden ibaret değildir. Onların hastalığını, aşılarını, tedavilerini de iyi bilen birine kedi sahiplendirme daha uygun olacaktır.

kedi sahiplendirme

Kedi Sahiplendirme Konusunda Neler Yapılmalı?

Kedinizi sahiplendireceğiniz kişinin kedinize uygun ortamı hazırladığından emin olmalısınız. Düzgün bir hayatı olup olmadığını bilmelisiniz.

  • Kedi bakımı için gerekli olan eşyaları bulundurması gerekir. Kediler rutin ve monotonluktan hoşlanan canlılardır. Onlar için değişiklik pek hoş bir durum değildir. İlk sahibi olarak kedinizin eşyalarını verebilirsiniz. Veya yeni alacaksa da bir defa alıp sonrasında mecbur kalmadıkça bu eşyaları değiştirmemelidir. Örneğin mama kabı, kum kabı, yatakları değiştirmemelidir.
  • Sahiplendirilecek kişinin yaşı, medeni hali de önemlidir. Kimi zaman eşlerden biri kedi sahiplenmek isterken diğeri istememektedir. Bu gibi durumlarda istenmeyen sonuçlar meydana çıkabileceğinden iki tarafın da istemesi önemlidir. Öğrenciler tarafından sahiplenmek istenen kediler için ise çok daha zordur. Öğrencilerin düzenli bir hayatı olmaması, anne evine döndüklerinde ailenin istememesi ile yine olumsuz sonuçlar meydana gelebiliyor. Bu sebepten öğrenciye sahiplendirmemekte fayda var. Sürekli dışarıda olan bir kişiye de kedi sahiplendirilmemelidir. Sürekli evde yalnız kalan bir kedi mutlu olamayabilir. Bakımı aksatılabilir.
  • Ev kedilerinin sahiplendirilirken yine sıcak bir eve ihtiyaçları olur. Sahiplenecek kişinin ona sıcak bir yuva sunması önemlidir. Bahçeli evlerde kedi bakımı da oldukça faydalıdır aslında ancak buna alıştırılmalı, çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Kedinin bahçeden kaçamayacağı bir yer olmalıdır. Apartman bahçesi yerine evin kendine ait bir bahçe olması önerilir.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tecrübe kedi sahiplendirme konusunda çok önemlidir. Tecrübesiz kişilerdense tecrübe sahibi kişilere kedi sahiplendirmek daha uygun olur. Tecrübesiz kişilerin kediyi bırakma, terk etme, bakamama ihtimali daha yüksektir.

 

Faydalanılan Kaynak

https://patiliyo.com/kedi-sahiplendirme-nasil-olur/

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz