Kedi Bakımı Kediler Kediler Genel Köpek Bakımları Köpekler Köpekler Genel

Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir / Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir ?

Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir / Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir ?

Evimizin artık bir bireyi haline gelen küçük dostlarımız evcil hayvanlarımızın en büyük sorunlarından biridir. Kedi tüyü nasıl temizlenir / Köpek tüyü nasıl temizlenir ? Evcil hayvan sahiplerinin en çok yakındığı bu konu ile ilgili bazı çözüm önerileri sunacağız sizlere. Hiç kimse tüy sorunları yüzünden küçük dostundan vazgeçmek zorunda kalmamalıdır. Ne yazık ki bu durum onların da hoşuna gitmemektedir. Dökülen tüylerini kendilerini yalarken yutarlar ve bu tüyleri zamanla kusma durumları olabilir.

Ayrıca kedilerde ve köpeklerde mevsimsel olarak yaza doğru fazla tüy dökme durumu görülebilmektedir.

Kedi tüyü temizleme ve köpek tüyü temizleme hususunda çoğumuzun belki bildiği belki bilmediği bir çok yöntem bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak ;

 

  • İlk olarak tüylerinin günlük olarak taranması bu durumun biraz engellenmesine katkı sağlayacaktır. Ve tarama işlemi kediniz veya köpeğiniz ile sizin arasında daha güzel bir iletişim olmasına da fayda sağlayacaktır. Yavaşça ve nazikçe taranmak onların da hoşuna gidecektir.
  • Kedi tüyü nasıl temizlenir / Köpek tüyü nasıl temizlenir sorusunun bir diğer yanıtı ise koltuklarda veya kıyafetlere dökülmüş olan tüylerin temizliği için ise marketlerde ve petshoplarda kolaylıkla bulabileceğiniz tüy toplama ruloları ile yapabilirsiniz. Ruloların yapışkan tarafları ile dökülmüş olan tüyleri alabilirsiniz. Rulo almak istemeyen veya bulamayan evcil hayvan sahipleri için ise bizim önerimiz koli bandını ters şekilde çevirerek yapışkan kısmını dışa getirip koltukların veya kıyafetlerin üzerinde gezdirerek tüyleri toplayabilirler.
  • Yine çevredeki ve kıyafetlerdeki tüylerin toplanmasında ameliyat eldivenleri ilede toplanabilir. Eldiveni tüylerin olduğu yüzeye veya kıyafetlere sürttüğünüzde de tüylerin toparlandığını görebilirsiniz.
  • Bir başka yöntem ise bir penye bezi hafif ıslatarak tüylerin olduğu yüzeye sürterek yine tüylerin toparlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Tüy dökme sorununu azaltma konusunda mama seçimi de önemlidir. Besin içeriği ve vitamin içeriği uygun bir mama tercih ederseniz tüylerinin dökülmesini biraz daha engelleyebilirsiniz.

Traş ettirme yöntemi kedi ve köpekler için oldukça popüler bir operasyondur. Ancak köpeklere göre kedilerde uygulanması önerilmeyen bir operasyondur. Tüylerinin traş edilmesi bir kedinin psikolojisini rahatlıkla bozabilecek bir operasyondur. Psikolojisinin bozulması ile birlikte mama yememek, agresif tavırlar, ürkek tavırlar gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunların yanında yine kediler için geçerli olan bir kural kedilerin suyu sevmediğini bütün kedi sahipleri bilirler. Tüy dökme problemi için vs. kedinizi kesinlikle yıkamayınız. Bu da aynı şekilde kedinizin psikolojisini bozabilecek bir durum olabilir. Köpekler gerektiğinde yıkanabilir ve traş edilebilirler.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

2 Yorumlar

Yorum yaz