Kedi Bakımı Kediler Kediler Genel

Kediler Nasıl Yıkanır – Kediler Yıkanmalı Mıdır?

Bu yazımızda kediler nasıl yıkanır konusunu inceleyeceğiz… Kediler çoğu evcil hayvan sahibinin de bildiği üzere yıkanmaktan, hatta tek damla suyla temas etmekten dahi hoşlanmazlar. Kediler acil, önemli durumlar başına gelmediği sürece yıkanmamalıdır. Yıkanmaktan nefret eden bu sevimli dostlarımız zaten kendilerini yalayarak vücut temizliklerini kendileri oldukça başarılı bir biçimde yerine getirirler.

Kediler aslına bakarsanız fazlasıyla titiz hayvanlardır. Farkederseniz siz onu sevdikten sonra sizin dokunduğunuz alanları tekrar kendisi yalayarak temizlerler. Biraz ukalaca bir hareket olabilir ancak hafif bir ukalalık ne yazık ki kedilerimizin doğalarında var. Belki hafiften biraz daha fazla!

Peki gelelim kediler nasıl yıkanır hususuna… Kediler kendilerini yalayamayacak kadar kötü olduğu durumlarda, kedinizin tüylerinde kendi başlarına temizleyebilecekleri kirler olduğunda ve daha sayamadığımız sebeplerden kediniz kendini temizleyemiyorsa kedinizi yıkayabilirsiniz. Ancak tabii ki bu sebepler çok nadir olarak bir kedinin başına gelmektedir. En ufak bir aksilikte kedinizi yıkamaya kalkışmamalısınız. Yıkanmasını gerektirecek bir durum yoksa yıkamayınız.

Kediniz suyu seviyorsa da yıkamanız önerilmez. Üşütebilir, hasta olabilir.

Kediler Nasıl Yıkanır ?

Tabii mecbur kalındığı takdirde yapmanız gerekenleri anlatacağız sizler için…

Mecburi banyo öncesinde kedinizin tırnaklarını kesebiliyorsanız kesmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır.

 • Banyo yapacağı alan yeterli sıcaklıkta olmalıdır. Üşütmemesi için banyo sıcaklığı önemlidir.
 • Küveti 5 cm kadar ılık su ile doldurmalısınız. Küvetteki su ne çok sıcak, ne de soğuk olmalıdır. Ilık derecede olmalıdır.
 • Banyo sırasında kediniz kaçma teşebbüslerine girecektir. Çevrenizdeki yıkılıp, kırılıp zarar verebilecek maddeleri kaldırmalısınız.
 • Kedinize bu süre boyunca oldukça sakin ve ılımlı yaklaşmalısınız. Kediniz ve siz sakin kalmalısınız. Bu işlemi kedinizin de ılımlı olduğu bir anda yapmalısınız. İkiniz de sakinken kedinizi yavaşça küvete koymalısınız.
 • Tek elinizle kedinizi tutarken diğer elinizle yine çok nazik hareketlerle kedinizi küvetin içerisindeki su ile ıslatın.
 • Tüylerini ıslattıktan sonra kediler için özel üretilmiş şampuanlar ile tüylerini şampuanlayın. Şampuanı gözlere, burna ve ağzına kaçırmamaya dikkat ediniz. Kafasını yıkamamanız önerilir.
 • Şampuanlama işlemi bittiğinde nazikçe su ile tüylerini durulamalısınız. Bir defa şampuanlamanız kedinize yeterli olacaktır. Fazla şampuanlama derisine zarar verecektir.
 • Banyo sonrasında hiç beklemeden kedinizi havluyla sarıp kurulayın. Kurulayabildiğiniz kadar kurulayın. Bu işlemi de nazikçe ve onu korkutmadan yapmanız çok önemlidir.
 • Kedinizi çok ürkütmeyecekse saç kurutma makinası ile düşük ayarda kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Makinayı çok yaklaştırmadan kibarca kurutmaya çalışmalısınız.
 • Makinadan korkuyorsa başka bir havlu aracılığıyla sıcak bir odaya taşıma kabına veya kedi evine koyup kaloriferin yanına kedinizi yerleştirebilirsiniz.
 • Banyo sonrasında kedinizin dolanmasına izin vermemelisiniz. Üşütmemesi açısından gezmesi ona zararlı olabilir. Ve yaptırmış olduğunuz banyo boşa gidebilir, tüylerini kirletebilir ıslak haldeyken.

Banyo az önce de belirttiğimiz gibi kediler için çok zorlu bir süreçtir. Psikolojik travmalara, üşütmelere, kaçarken yaralanmalara vs. sebep olabilir. Mecbur kalmadıkça kedinizi kesinlikle ama kesinlikle yıkamayınız. Bu onlara yarardan çok zarar sağlar.

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz