Kedi Bakımı Kedi Beslenmesi Kediler

Kediler Neden Kutuları Sever – Kedilerdeki Kutu Sevdası

Kediler ruh hallerini, isteklerini, kızgınlıklarını hiç bir zaman net olarak çözemeyeceğimiz ilginç hayvanlardır. Bu çözülemez halleri onları bazen oldukça sevimli, bazense korkutucu yapabilmektedir. Durup dururken üzerinize kabarmış tüyleri ile koşan bir kedi sizi ürkütebilir. Veya uzun süre yalnız kalmış bir kedi gırlaya gırlaya size sürtünerek sizi mutlu edebilir. Kedilerin yine çözülemeyen hareketleri arasından birini seçtik ve sizin için cevaplarını araştırdık. Kediler neden kutuları sever veya kediler neden kutulara girer? Sorularının cevabını size bu yazımızda anlatmaya çalışacağız…

Eve yeni bir eşya aldığınızda eşyayı kutudan çıkarırsınız, sevimli kediniz hiç vakit kaybetmeden boş kutuyu görür ve içine dalar… Belki içinde yatar, belki içine bir girer bir çıkar. Peki kediler neden kutuları sever , kutularla alıp veremedikleri nedir?

Kediler Neden Kutuları Sever ?

  • Merak Duyguları

Kedilerin kutu sevgilerinin sebeplerinden ilki merak duygularıdır. Bilirsiniz ki kediler yaşadıkları ortamı sahiplenirler. O ortama gelen giden her şeyden haberdar olmak isterler. Evinize gelen yeni bir kutunun içinde ne var, üzerinde kimlerin kokuları var vs. tüm sorularının cevabını kutuyu koklayarak, kutuların içine girerek cevaplandırmaya çalışırlar.

Kutunun illa ki boş olması gerekmez. İçinde herhangi bir şey bulunan kutuya girip içindeki malzeme ile oyun oynayabilirler.

Veya bu içine girdikleri şey illa ki kutu olması da gerekmez. Sahiplerinin bavulları, poşetleri, çantaları… İçine girebilecekleri, içinde bir şey olacağını düşündükleri her şeye girerler ve şöyle bir kolaçan ederler. ?

  • Saklanma İstekleri

kediler neden kutuları sever

Yine kedilerin bu sevgilerinin sebepleri arasında saklanma istekleri de yer alır. Bazen bir tehlike hissettiklerinde kendilerini koruma amaçlı saklanabilirler. Bazen ise oyun amacıyla saklanabilirler. Saklandıkları yerden adeta “Ceeee” oyunu oynamaya çalışırlar. Sahiplerinin karşısına birden kutunun içinden fırlayıverirler. Bunu arka arkaya tekrar tekrar yapabilirler…

  • Avlanma İçgüdüsü

Biraz yukarıdaki maddemize benzer bir sebeptir bu. Oyun amacı ile saklanma gibi gözükebilir. Ancak kediniz belki sizin farketmediğiniz bir av yakalamaya çalışıyor olabilir. Avını kovalarken onu yakalamak için pusuya yatabilir. Pusuya yatmak için ise en uygun yeri kutu içi olarak seçebilirler. Pusuya yattıkları yerden aniden avlarını yakalamak üzere atlarlar.

  • Tırmalama Hissi

Kediler tırnaklarını törpüleme gereği hissederler. Çoğu kedi sahibi bu his için kedilerine tırmalama tahtası alır. Ancak genellikle kediler bu tahtalar yerine halılar, koltuklar, farklı eşyaları seçerler. Evde bulunan bir kutu da bu işlemlerini yapmalarını fayda sağlayabilir. Kutuyu tırmalarlar, tırmalarken çıkan ses kedileri tatmin edebilir.

Faydalanılan Kaynak

http://www.kedi9.com/kediler-neden-kutu-sever/

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz