Kedi Hastalıkları Kediler Kediler Genel

Kedilerde Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

kedilerde burun kanamasıKedilerin en çok öne çıkan duyu organlarındandır burunları… Koku alma konusunda en başarılı canlılardandırlar. Kokulara karşı olan bu hassaslık bazı darbe ve virüslere karşı da hassastır. Kedilerde burun kanaması bazen çok basit bir darbeden kaynaklanabileceği gibi bazen de ciddi hastalıkları beraberinde getirmektedir. Kedinizin burnunun kanadığını farkettiğinizde üzerine düşmeniz ve bir veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Kedilerde Burun Kanaması Sebepleri

Kedilerde burun kanaması görülmesinin birden fazla sebebi vardır. Ancak en çok rastlanan sebep kan pıhtılaşmaması problemidir. Tabii her burun kanamasının sebebi de bu olacak diye bir kural yoktur. Kediniz sizden habersiz bazı hınzırlıklar yaparken bir yere çarpmış olabilir. Yaralanmış olabilir.

Diğer sebepleri de sıralayacak olursak kedilerde burun kanaması ;

  • Yılan ısırıkları dolayısıyla olabilir.
  • Kanserli bir organı olduğunun işareti olabilir.
  • Lösemi yada diğer ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.
  • Iç kanama geçiriyor olabilir.
  • Parazit kapmış olabilir.
  • Yüksek tansiyon geçiriyor olabilir.
  • Bir yerden düşmüş olabilir.

Kedilerde Burun Kanaması Teşhisi

Kedilerde burun kanaması durumunun sebebinin teşhisi için veterinere başvurmalısınız. Veterineriniz kanamanın sebebini öğrenebilmek adına bir çok test yapacaktır. İlk olarak size soracağı ve testini yapacağı şey kedinizde anemi hastalığı olup olmadığıdır. Bunların ardından kan tahlillerinden sonra idrar testi yapacaktır. Testler aracılığı ile kan pıhtılaşması, kemik iliği sorunu gibi rahatsızlıklar kontrol edilecektir.

Bunların yanında tiroid testi de yapılabilmektedir. Rocky Mountain Lekeli Humması tarzı hastalıklar oluğ olmadığına bakılır. Tüm bu testlerin yanında röntgen vs. istenebilir.

Kedilerde Burun Kanaması Tedavi Süreci

Kedinizin kanaması tarafınızdan durdurulamıyorsa, kan pıhtılaşması sorunu veteriner tarafından size söylendiyse kedinizi veterinerde bırakmalısınız. Ciğerlerinde bir hastalık, kanser var ise ilk olarak bu hastalık üzerine yoğunlaşılmalıdır. Bu tedavi sırasında yangı önleyici ilaçlar vermemeniz kesinlikle önerilir.

Hemofili problemi var ise tedavisi kan yenileme ve kan nakli şeklinde yapılabilir. Aynı şekilde anemi hastalığı da kan nakli gerektirir.

Kanda pıhtılaşma sorunları prednizon tedavisi ile de yapılabilmektedir. 3 – 6 hafta aralığında doksisiklin verilmelidir.

Kanamanın sebebi kemik iliği tümörü ise kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir.

Burun içinde damarlardan dolayı kanama görülüyorsa veterineriniz yine kedinize uygun tedavi yöntemi önerecektir.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz