Kedi Bakımı Kediler Kediler Genel

Kedilerde Hamilelik Belirtileri, Hazırlık Süreçleri, Doğumu

Evinizde bakmakta olduğunuz kedi illaki kızgınlık dönemine girecektir. Kızgınlık dönemi başa çıkılması zor bir dönemdir. Erkek kedilerde 1 yaşından sonra, dişilerde ise 6-7 aylıktan sonrasında senede 2 – 3 defa olmak üzere kızgınlık belirtileri görülebilmektedir. Kedinizi çiftleştirme şansınız yoksa veya bunu istemiyorsanız kısırlaştırmak en kesin çözüm olacaktır. Kedilerde hamilelik oldukça hassas bir dönemdir. Kedinizi kısırlaştırmak istemezseniz veya kedinizin yavrularını görmek isterseniz bu zorlu ve hassas döneme hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Kediler genellikle kendi başlarına yapmaktadırlar ancak bu operasyonu kolaylaştırmakta sizin de faydanız olabilir.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

Kedilerde hamilelik belirtileri bir kaç tanedir ;

 • Bunlardan ilki dişi kedinin kızgınlık sürecinin sona ermiş olmasıdır.
 • Bir başka belirtisi ise kedinizin meme uçlarının şişmesi ve koyu kırmızımsı bir renge geçmesidir.
 • Gebe kediler genellikle daha çok mama yerler ve sabah rahatsızlıkları gösterebilir.
 • Beş haftalık gebelikte kedinizin karnı belirginleşir ve şişer. Doğum anına dek bu belirginleşme devam edecektir.
 • Kedilerde hamilelik sürecinde hal ve hareketlerde farklılıklar olabilir. Sevecenleşebilirler, sahipleri ile vakit geçirmek isterler. Veya tam tersine normalde sevecen bir kediniz varsa agresif bir kediye dönüşebilir. Bu iki huy değişikliği de endişelenilecek bir durum değildir.
 • Kedinizin gebeliğinden emin olmak için veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Fizik muayene ve ultrason ile gebeliği netleştirecektir.

Kedinizin Doğumuna Hazırlık ve Doğum Belirtileri

 • Müstakbel anne adayı kedi için size düşen görevler sınırlıdır. Genellikle kendi başına halletme taraftarıdır. Ancak kedinizin bol su içtiğinden ve sağlıklı beslendiğinden yeterli kadar mama yediğinden emin olmalısınız.
 • Gebelikten emin olduğunuzda kedinize besin değerleri vs. açısından uygun bir mama tercih etmelisiniz. Kedinizin yavruları doğduğunda da bu seçmiş olduğunuz mamaya devam etmelisiniz. Yavrular sütten kesilinceye dek anne kedi bu mamayı yemeye devam etmelidir.
 • Doğum zamanı yaklaştığında kediniz doğumu yapabileceği uygun bir ortam arayışına girer. Yumuşak, sessiz ve sakin bir yer onun için uygun olacaktır. Bu konuda bir kutunun içerisine battaniye, havlu gibi yumuşak örtüler koyarak kedinize uygun bir ortam oluşturabilirsiniz. Ancak hazırladığınız yeri tercih etmediğinde şaşırmamalısınız.
 • Doğum yine yaklaştığında kedinizin memelerinden süt gibi bir akıntı gelebilir.
 • Doğuma 1 – 2 gün kala kedinizde iştahsızlık görülebilir. Yemek yemeyi reddedebilir.
 • Yine son iki günde gözlerden uzak olmak isteyebilir.
 • Doğum esnasında kediniz bağırabilir, kasılabilir. Yine endişelenmemelisiniz. Kediniz doğumunu kendi başına da yapabilir.

Kedinizin Doğumu

Kediler her ne kadar acıya dayanıklı hayvanlar olsalar da doğum esnasında hamile kedide huzursuzluk görülebilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi doğum esnasında kedinizin bağırdığını ve kasıldığını görebilirsiniz. Doğum sırasında kedinizin en zorlanacağı ilk yavrunun gelişidir. İlk yavrudan sonrası daha kolay ve hızlı doğmaktadır.

Genellikle yavrular doğduğunda anne onları yalar, temizler ancak bunu yapmadığını farkettiğinizde nazikçe yavruları elinize alıp ağız bölgelerini steril su ile nemlendirilmiş havlu veya bez ile temizleyebilirsiniz. Yavrunun ağız ve burun bölgesi temiz olmalıdır. Nefes alıp almadığını kontrol etme şansınız varsa kontrol etmelisiniz. Doğumdan sonra yavruların hareket etmediğini farkettiğinizde yavruyu yine çok nazikçe silkeleyebilirsiniz. Bu işlemi yavru hareket edene kadar yapabilirsiniz.

Doğum sonrasında yavruların sadece ağız ve burnunu temizlemeniz önerilir. Sonrasında anne kedi yavru üzerindeki plasenta tabakasını yalayacaktır. Bu pek hoş bir görüntü olmasa da doğum esnasında kaybedilen enerji bu tabakayı yalarken daha hızlı bir şekilde yerine gelebilmektedir. Ancak doğumdan sonra anne dinlendikten sonra uzun süre bu tabakayı temizlemediği takdirde siz elinize alıp temizleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz