Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

King Charles Spaniel Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

King Charles Spaniel cinsi köpeklerin ataları Asya Spaniellerine kadar yada belki de Pug cinsi köpeklere kadar dahi uzanabilmektedir. Ancak köken olarak İngiliz Adaları belirtilmiştir. Oldukça sevimli bir görünümü olan King Charles Spaniel cinsi köpek İngiliz Kraliyet ailesi tarafından çok sevilmiştir. Adının King Charles Spaniel olması 2. Kral Charles’tan ötürüdür.

King Charles Spaniel Cinsi Köpek Görünümü

King Charles Spaniel (İngiliz Toy Spaniel)’in burnu yine Pug cinsi köpeklere benzemektedir. Basık bir burnu vardır. Alnı çıkıntılı ve bellidir. Kafa yapısıda farkedilebilir, belirgin bir yapıdadır. Küçük boyutlarına rağmen dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Gözleri büyük ve koyu renkte olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulakları da aşağıya doğru sarkar, yanak hizasına kadar uzar. Kulaklarında uzun tüyleri bulunur. Kürkü ise yumuşak peluş gibi ve ipeksi şekildedir. King Charles Spaniel cinsi köpekler genellikle dört kürk renginde görülürler. Siyah ile ten renginin karışımı, kızıl ve kısmen beyaz tüylü, kızıl lekeli beyaz renginde ve üç rengin karışımında görülebilirler.

king charles spaniel

King Charles Karakter Yapısı

King Charles cinsi köpekler tam bir kucak köpeğidir. Kibar, nazik bir köpektir. Sevgiye, sevgi gösterilerine bayılmaktadır. Sevgi yumağı King Charles köpeği ara sıra çekingen haller gösterebilmektedir. Yabancı insanlara karşı başta mesafeli olabilir ancak ona sakin ve sevgi ile yaklaşan yeni tanıştığı insanlara karşı oda yumuşak karşılık verir. Karakteri uslu ve zeki bir köpektir. Bazen inatçı halleri de olabilmektedir. Sessiz, sakin bir köpektir. Çok aşırı ilgiden hoşlanmayan kibar bir köpek olan King Charles Spaniel cinsi köpek karşısındaki insandan da kendisi gibi nazik ve kibar tavırlar bekler. Diğer köpekler ile anlaşmasında sorun olmamaktadır, arası iyidir. Çocuklarla da aynı şekilde arası gayet ılımlı ve iyidir. Fazla havlayan bir ırk değildir. Ne çok iyi bir bekçi köpeğidir ne de çok kötü, orta derecede bekçilik için uygundur. Evde beslemek için uygun bir köpek ırkıdır. Apartman hayatına uygundur. Fazla sıcak ortamda uzun süre kalmamalıdır.

King Charles Bakımı

King Charles köpeği fazla egzersiz ihtiyacı hissetmezler. Düzenli olarak günlük yürüyüşler onun için yeterlidir.

Tüy bakımı için yine haftada iki üç defa taranması yeterlidir. Fazla tüy dökmez. Tüylerinin de kesilmesine ihtiyaç duyulmaz.

 • 8/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 8/10
 • 8/10
  Başka Petlerle Geçinme - 8/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 8/10
  Yabancılarla Anlaşma - 8/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 7/10
  Koruma - 7/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
6.2/10
Sending
User Review
5 (3 votes)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz