Köpek Bakımları Köpekler Köpekler Genel

Köpek Kısırlaştırma – Köpekler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

Kısırlaştırma işlemi büyükbaş hayvanlarda uygulandığı gibi evcil hayvanlarda da uygulanmaktadır. Cinsiyeti her ne olursa olsun kısırlaştırma işlemi üreme durumlarının sonlandırılması manasına gelmektedir. Köpek kısırlaştırma ise erkek köpeklerin testislerinin alınması ve dişi köpeklerin ise rahim ve yumurtalıklarının alınması kısırlaştırma operasyonu olarak geçmektedir. Bu operasyon geri dönüşü olmayan bir operasyondur.

Köpek kısırlaştırılması için çeşitli görüşler bulunur. Bazı hayvan dostları kısırlaştırmaya pek sıcak bakmazlar. Köpeklerin de bazı istek ve arzularının olduğunu düşünmektedirler. Onların bu istek ve arzularını ellerinden almak onlara üzücü bir olay gibi gelebilir. Ancak kısırlaştırma işlemi aslında köpeklerin sağlığı ve psikolojisi açısından daha faydalı bir işlemdir. Köpeklerin de her ne kadar duyguları olsa da insanlar gibi olmaları imkansızdır. Uzun süreli beraberlik, aşk gibi duygular onlarda insanlardaki gibi görünmez. Yavrulamış bir dişi köpek yavrularına belirli bir süre baktıktan ve emzirdikten sonra onlardan kolaylıkla ayrılabilirler.

Köpek Kısırlaştırma İşleminin Önemi Nedir ?

  • Köpeklerinizi kısırlaştırmak onların sağlık ve psikolojileri için oldukça faydalı bir operasyondur. Çiftleşme çağına gelen köpekler yaşadığı ortamdan kaçış planları yapabilirler. Dışarıda bir dişi köpek kokusu alıyor olabilirler. Köpek kısırlaştırma bu durumda çok işe yaramaktadır. Köpeğinizin kaçış planlarını suya düşürür, bu gibi planlar yapmasına engel olur.
  • Dişi köpeklerin dişilere has meme tümörü ve yumurtalık kanseri gibi rahatsızlıklar kapma ihtimalleri kısırlaştırılmamış köpeklerde daha fazla olur. Köpek kısırlaştırma operasyonu bu durumları da aza indirmektedir.
  • Sokaktaki köpekler içinde kısırlaştırma işlemi oldukça faydalıdır. Plansız doğan yavruların sokakta aç ve soğuk havalarda zor şartlar altında yaşamaları engellenmiş olur.
  • Köpek kısırlaştırma işlemi köpeğinizin ömrünü uzatacaktır. 1 ile 3 sene aralığında ömürlerini uzattığı belirtilmiştir.
  • Köpekler ortalama olarak 6-7 ay aralıklarla kızgınlığa girerler. Yaş ilerledikçe köpeklerin kızgınlığa girmeyeceği konusundaki söylentiler yanlıştır. İleriki yaşlardaki köpekler de kızgınlığa girebilirler.
  • Dişi köpeklerde vajinal akıntılar, iştah kaybı, sık idrar gibi belirtileri olur. Kısırlaştırma işlemi bu olumsuz durumları ortadan kaldırır.
  • Erkek köpeklerde erkeklere özgü testis kanseri vs. gibi rahatsızlıkların engellenmesinde kısırlaştırma büyük önem taşımaktadır.
  • Kısırlaştırılan köpeklerde kediler gibi daha sakin bir yapıda olurlar. 

Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalı ?

Gelişmiş ülkelerde köpekler 5 ile 8 aylıkken kısırlaştırılmaktadır. Daha erken kısırlaştırılmaların da zararı olmayacağı söylenir ancak bu durum veteriner hekiminizce uygun zamanda kontrollü olarak yapılmalıdır.

 

Kısırlaştırma İşleminin Zararı Var Mıdır ?

Köpek kısırlaştırma operasyonu köpeğinizin sağlığında kısırlaştırılmasına engel bir durum yoksa sakıncası yoktur. Kısırlaştırma işleminden sonra obeziteden korunma amaçlı light kısırlaştırılmış köpek maması kullanabilirsiniz.

 

Kısırlaştırma işlemleri uzman veterinerler tarafından yapılır. Sokak köpekleri için çoğu belediye ücretsiz olarak yapmaktadır.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz