Köpek Bakımları Köpekler Köpekler Genel

Köpek Nasıl Yıkanır – Köpeklere Nasıl Banyo Yaptırılır

köpek nasıl yıkanırGünümüzde her üç evden birinde bir evcil hayvan besleniyor. Bu evcil hayvanlar arasında kedi, köpek, kuş, balık gibi hayvanlar bulunur. Köpek besleyen hayvan severler için köpeğinizi dışarıda gezdirip oynattıktan sonra veya başka herhangi bir durum yaşandığında köpeğinizi yıkamanız gerekebilmektedir. Köpek nasıl yıkanır konusu köpeğinizin sağlığı ve hijyeni açısından oldukça önemlidir. Köpeğinizin nasıl yıkanması gerektiğini, yıkanması esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve sonrasında nelere önem vermeniz gerektiğini iyice öğrenmeniz gerekmektedir.

Peki Köpek Nasıl Yıkanır ?

  • İlk olarak köpeğiniz için uygun olan, veterinerlerden veya petshoplardan temin edebileceğiniz şampuanı yanınızda hazırlamalısınız.
  • Daha sonra köpeğinizi yıkayacağınız küvetin içine köpeğinizi yerleştirdikten sonra köpeğinizi ilk olarak ılık su ile ıslatmalısınız. En başta kafasını ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Sonra küvetin içerisine uygun olarak hazırladığınız şampuanı köpürterek akıtmalısınız.
  • Sonra kafa kısmını kulaklarına su kaçırmadan yine ılık su ile yıkamalısınız.
  • Sonra köpükten arındırmak için yine ılık su ile köpeğinizin vücudunu durulamalısınız.
  • En son yıkama işlemi bittikten sonra ilk olarak havlu ile kurulayın, daha sonra saç kurutma makinasının düşük ayarı ile hafifçe kurutmalısınız.
  • Yıkama ve durulama işleminden sonra köpeğinizi 6-7 saat dışarıya çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Tamamen derisinin, tüylerinin vs. kuruması 6-7 saati bulabilir.

Köpek nasıl yıkanır konusunda yıkama dışında yıkama sırasında dikkat edilmesi gerekenler de bir hayli önemlidir. Yıkama esnasında dikkat etmeniz gereken hususları sizin için aşağıda sıraladık ;

Köpek Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kesinlikle köpeğinizi yıkarken kendi saç şampuanınızı kullanmamalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz üzere köpeğiniz için uygun olan şampuanı temin edip onu kullanmalısınız. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanlar köpeğinizin gözüne kaçabilir, tüylerine veya derisine zarar verebilir, alerji yapabilir. Petshoplardan veya veterinerlerden köpekler için üretilmiş olan şampuanlardan almalısınız.
  • Kullanmış olduğunuz şampuanı direkt olarak köpeğinizin vücuduna dökmemelisiniz. Suyu köpürterek kullanmalısınız.
  • Köpeğinizi yıkamaktan korkuyorsanız veya yıkayamayacağınızı düşünüyorsanız köpek kuaförlerine de gidebilirsiniz.
  • Yıkama sırasında köpeğinizin kulaklarına su kesinlikle kaçırılmamalıdır. Kulağına su kaçması halinde köpeğinizde dış kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar görülebilir. Gözlerine de aynı şekilde kesinlikle su kaçırılmamalıdır.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz