Köpek Bakımları Köpek Eğitimi Köpekler Köpekler Genel

Köpekler ve Köpek Tasmaları, Köpeğe Tasma Eğitimi

kopek-tasmasiKendinize yeni bir arkadaş, yeni bir dost edinmek adına bir yavru köpek almaya karar verdiğinizde hem kendinizin, hem de yeni dostunuzun öğrenmesi gereken ilk ve en önemli konulardan biridir tasma takmak. Köpek tasmaları dostunuzun evinize ilk geldiği günden itibaren kullanılmaya başlamalıdır.

Tabii köpeğinize eğitim verirken köpek tasmaları arasından köpeğiniz için en iyisini seçmeniz gerekir. Köpeğinizin boynunu sıkmadığına, ona ağır gelmediğine emin olmalısınız.

Köpek Tasmaları Eğitimi – Köpeğe Tasma Eğitimi

  • Tasma eğitimine ilk olarak köpeğiniz meşgulken; yani yemek yerken veya oyun oynarken başlamalısınız. Köpeğiniz meşgulken yapmanız onun ilgisini tamamen tasmasının üzerinde toplamadan, daha az ilgisini çekerek başlamanızı sağlayacaktır. Bu sırada köpeğiniz tasmayı çıkartmaya çalışırsa eğer siz sakın müdahale etmeyin ve köpeğin sakinleşip tasmayı unutmasını bekleyin. Sakinleşmesini beklerken telaş yapmanıza kesinlikle gerek yoktur. Sonuçta köpek tasmaları köpeğinizin hayatına ilk defa girmektedir. Dilerseniz köpeğiniz sakinleştikten sonra tasmayı çıkartabilirsiniz. Evin içerisinde tasma ile dolaşmasının gereği yoktur.

köpek tasmaları eğitim

  • İlk adımı başarıyla yaptığınızda ikinci aşamaya geçebilirsiniz.  İkinci aşamada köpeğinizle birlikte yürümeyi öğretmelisiniz. Evin içinde tasmasını takıp sağa sola sizinle birlikte yürümesini sağlamalısınız. İlk zamanlarda biraz zorlama gerekebilir köpeğin sizinle birlikte yürümesi için ancak bunu yapmaktan çekinmeyin, bir süre sonra köpeğinizin arası köpek tasmaları ile gayet iyi olacaktır. Tasmasına bağlı olarak gezmeye alışacaktır.
  • İkinci adımıda tam olarak başarılı bir şekilde yaptığınıza emin olduktan sonra köpeğinizin tasması takılıyken sizi çekiştirmemesini öğrenmesi için çalışalım. Tasması takılıyken sizi oraya buraya çekiştiriyorsa olduğunuz yerde durun, ilerlemeyin. Bu sayede çekiştirerek bir yere gidemeyeceğini anlamasını sağlayın. Daha sonra sakince yanınızdan yürüdüğünde onu ödüllendirin ve sevin.

Bu eğitimi verirken cezalandırma yöntemine başvurmayın. Yanlış bir şey yaptığında onunla ilgilenmeyin. Doğrusunu yaptığında ise onu ödüllendirin ve sevin. Köpekler zeki hayvanlardır. Anlatmak istediğiniz şeyi birkaç defa tekrarladığınızda kolaylıkla anlayacaklardır. Ancak normal olan eğitim süreci yaklaşık 1 haftadır. Genellikle çoğu köpek en geç 1 hafta içerisinde tasma eğitimini tamamlamaktadır. Eğitim sürelerini fazla uzun tutmayın. İkiniz içinde uygun sürelerde yapın.  Eğlenerek yapmaya çalışın, köpeğinizi sıkmayın. Zorla güzellik olmayacağınıda unutmayın…

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz