Köpek Bakımları Köpekler Köpekler Genel

Köpeklerde Gebelik Belirtileri ve Doğuma Hazırlık

Köpekler genellikle senede 6 ay ile 8 ayda bir kızgınlık belirtileri göstermeye başlarlar. Bu kızgınlık süreleri köpeklerde yaklaşık olarak 3 hafta kadar sürmektedir. Genellikle çoğu köpek 6 ayda bir kızgınlığa girer ancak bu daha uzun yada daha kısa olabilmektedir. Köpeklerde kızgınlık belirtileri arasında vajinasında bir kanama olabilir, vulva şişebilir ve köpeğiniz daha fazla idrara çıkma isteğinde bulunabilir. Küçük yaştaki köpeklerde kızgınlıktaki kanamanın farkına varmayabilirsiniz. Köpek sahipleri bu kızgınlık süreçlerini tamamen sonlandırmak adına köpeklerini kısırlaştırma yoluna başvurabilirler. Kısırlaştırılmamış köpekler ise çiftleştirilme şansları varsa çiftleştirilir. Bu çiftleşme sonucunda köpeğiniz gebe kalma olasılığı yüksektir. Ve köpeklerde gebelik zamanı hasssas bir zamandır. Bu dönem yaklaşık olarak 56 gün ile 70 gün arası uzunlukta olur.

Köpeklerde Gebelik Belirtileri

Köpeklerde gebelik beilrtileri pek fazla değildir. Net olarak gebeliğin anlaşılması için veteriner muayenesi gerekmektedir. Veteriner hekiminiz ultrason cihazı ile, ekografi veya elle muayene ile köpeğinizin gebeliğini size söyleyebilirler.

  • Köpeklerde gebelik belirtilerinden biri gebe köpeğin vücudunda bazı değişiklikler meydana gelebilir. Memeleri sütle dolar, bu sütle dolma dolayısıyla memelerde büyüme görülebilir.
  • Gebelik ilerledikçe karında şişme meydana gelir.

Köpeklerde Doğum Hazırlıkları ve Doğum Belirtileri

Doğum süreci yaklaştıkça anne adayı huzursuz bir ruh haline bürünür. Sakin, kafasını koyup dinleyebileceği bir yer arayışına girebilir.

Doğum öncesi 1 ile 14 saat öncesinde anne köpeğin vücudunun ısısı iyice düşer. İlk yavrulamalarında doğumdan 2-3 gün önce memelerde süt görülebilir.

Yine doğum yaklaştıkça köpekte titremeler ve sık nefes alma, sinirli haller ve nadiren kusmalar görülebilir.

Doğuma hazırlık konusunda ise sizin yapabileceğiniz köpeğiniz için uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz. Çevresi kapalı rahat, yumuşak, rahat girip çıkabileceği bir yer ayarlayabilirsiniz. Hazırladığınız yere havlu, battaniye gibi sonradan kullanmayacağınız örtüler serebilirsiniz. Doğum olayı biraz çevresini kirleteceğinden ona hazırlıklı olmalısınız.

Köpeklerde Doğum

Köpeklerde gebelik sürecinin sonunda elbetteki doğum yapacaktır. Doğum esnasında köpeğinizin başında kalabalık olmasını engellemelisiniz. Köpeğiniz sakin bir ortam isteyecektir. Ve doğum zaten zor bir olaydır ve bu zorlukla birlikte çevresindekilerin de tedirginliğini hissettirmemelisiniz. Normalde sağlıklı köpekler kendileri doğumlarını gerçekleştirirler. Yavrular plasentaları ile birlikte doğarlar ve anne kedi genellikle bu plasentayı yavrusu nefes almaya başlamadan alır ve göbek bağını keserler. Doğum sonrası anne köpek yavruların üzerindeki zar tabakasını temizlerler.

Bazı zamanlarda köpeğiniz üzerine düşen görevleri yerine getirmeyebilir. Bunlar için yanınızda makas, dikiş ipliği ve biokadin ve tendürdiyot bulundurabilirsiniz. Yavru doğduğunda zar tabakasını elinizle yırtmalısınız ve yavrunun üzerinden alabilirsiniz.Göbek kordonunu göbeğin yaklaşık 2 cm ilerisinden bağlayın ve sonra antiseptik sürerek 1 cm ilerisinden kordonu kesin. Anne yavruyu temizlemezse siz nemli bir havlu ile yavruyu temizleyebilirsiniz.

Doğumda yavruların doğma aralıkları 15 ile 20 dakika arasında değişir. Bazen bu aralık 6-7 saat kadar uzadığıda görülmüştür. Doğum sırasında yavrunun bir kısmı çıkmış ve gerisini çıkarmakta zorlanıyorsa si yardım edebilirsiniz. Anne her ıkındığında yavruyu arka ve ön bacaklardan tutup çekebilirsiniz. Yalnız ıkınma ile aynı anda çekmelisiniz ki anne acı çekmesin ve yavruya bir şey olmasın. Anne kedi ıkınmalarını sık sık gerçekleştiriyorsa ve doğum yapamıyorsa bir problem olabilir. Bu konu için veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Eğer bu konularda tecrübeniz yoksa kesinlikle anne köpeğe yardım etmeyin. Yardım edeyim derken daha kötü sonuçlar doğmasın.

Doğumdan korkuyorsanız doğum öncesi belirtileri gördüğünüzde veterineriniz ile iletişime geçerek onun doğuma gerekli olursa yardım etmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz