Köpek Hastalıkları Köpekler Köpekler Genel

Köpeklerde Kuduz Hastalığı Nedir – Belirtileri Nelerdir

Köpeklerde Kuduz Hastalığı virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Genellikle Kuduz Hastalığı hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır. Kuduz, beyin ve omuriliği etkilemektedir ve bu da maalesef ki insanın ölümüne kadar sebep olabilecek bir durumdur. Kuduza sebep olan birüs memeli hayvanlar ve kuşların hücrelerinde yaşam sürdürebilir. Bu hastalık kuduz bir hayvanın insanı ısırması ile bulaşabilmektedir. Kuduz daha çok kurt, tilki, yarasa ve tavşanlarda daha çok görülmektedir. Ancak bu hayvanlarda bulunmasına oranla insanlara Kuduz Hastalığı bulaştıran hayvanlar genellikle kedi ve köpeklerdir. Isırılan insanın ısırıldığı bölgesinden içeriye doğru yayılan virüs yavaş yavaş beyne doğru ilerleyerek gider. Bu hastalığın kuluçka süresi 10 gün ile 7 -8 ay arasında değişir. Hayvanın ısırdığı yere bağlı olarak bu süre değişir. Kafaya ne kadar yakınsa bu süre o kadar kısa olabilir.

Köpeklerde Kuduz Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Kuduz Hastalığının belirtileri diğer hayvanlardaki kuduz belirtileri ile aynı olmayabilir.

  • İlk olarak köpeğin hal ve hareketlerinde değişiklikler meydana gelir. Korku, çekingenlik, huzursuzluk gibi hassas durumlar olabilir
  • Görüntü ve seslere karşı aşırı tepkili olabilirler.
  • Yersiz saldırgan tavırlar sergileyebilirler.
  • Saldırganlığa bağlı olarak yönelim bozukluğu olabilir.
  • Köpeklerde baş ve boyunda felç meydana gelebilir. Bu durumda salya ve ağız köpürmesi ile sonuçlanabilir.

Hastalığın hayvanlarda net teşhisi konulamayabilir. Yukarıdaki belirtilerin görülmeye başlaması. Örneğin sakin bir köpekken birden yukarıdaki belirtilerin görülmesi kuduz olduğunu bir ihtimal gösterebilmektedir. Kuduz aşısı olmayan köpeklerde kuduza yakalanma durumunda karantinaya alınırlar. Hastalık tedavi edilemediğinde ise genellikle ötenazi yöntemine başvurulmaktadır.

Köpeklerde Kuduz Hastalığı Tedavisi

Maalesef ki Köpeklerde Kuduz Hastalığı için kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Kuduz Hastalığının belirgin belirtileri görülen köpeklerde genellikle ötenazi uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise köpeklerin acı çekmesini önlemek ve diğer hayvan ve insanlara kuduzun bulaşmasını engellemek içindir.

Kuduz bir köpeğin ısırığına maruz kalan insanlar ise ısırmanın ardından kuduz aşısını yaptırmaları gerekmektedir. Kuduz Hastalığı hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da tedavisi kesin olan bir hastalık değildir.

Köpeklerde Kuduz Hastalığı Önlenmesi

Köpeklerde kuduzdan korunmak için düzenli olarak kuduz aşısının yapılmasıdır. Kuduz olduğundan şüphenilen köpeğin hemen karantinaya alınması gerekmektedir. Belediyelerde artık kuduz aşıları yapılmaktadır. Sokakta gördüğünüz kuduz şüpheli bir köpek için yine oturduğunuz belediyeyi arayabilirsiniz. Şüpheli hayvanı karantinaya alacaklardır ve 10 gün boyunca izlenecektir. Kuduz belirtileri net görülmediği takdirde 10 gün boyunca köpekte ölüm gibi bir sonuç görülmezse kuduz olmadığı kanısına varılır. Aşılı bir köpek başka bir köpek tarafından ısırıldığında aşısı yenilenmelidir ve 3 aylık bir gözetim süreci olmalıdır.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz