Köpek Bakımları Köpek Hastalıkları Köpekler Köpekler Genel

Köpeklerde Kusma – Köpekler Neden Kusar?

köpeklerde kusma nedenleriKöpeklerde kusma çok farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu kusmalarının nedenini ve tedavisinin bulunmasında köpek sahiplerinin rolü oldukça büyüktür. Nedenlerinin tanımlanmasında sahiplerinin köpeklerini takip etmesi ve gözetim altında tutması gerekmektedir.

  • Köpeğinizde kullandığınız mamanın aniden değiştirilmesi de kusmalara sebep olabilmektedir. Mama değişikliği için daha önceden vermiş olduğunuz mamanın içerisine yeni aldığınız mamadan karıştırarak, günden güne eski mamayı azaltarak değiştirmelisiniz. Bu şekilde mama değişikliği yaptığınızda kusma veya farklı bir reaksiyon ile karşılaşma ihitmaliniz oldukça aza indirilmektedir.
  • Hızlı büyüyen köpek cinslerinde fazla mama yeme durumunda kusmalar görülebilir.
  • Köpeklerin üzüm, alkol, fındık, mantar, soğan gibi onlar için zararlı gıdalar yemesi duru  munda kusmalar görülebilir.
  • Herhangi bir cisim, oyuncak yutmuş olması veya ödül olarak verilen bir kemik boğazını tahriş etmiş, alerji yapmış olabilir.

Köpeklerde kusmaların sebeplerinin anlaşılabilmesi için köpeğinizin kusmuk içeriğini incelemeli, kusma tarzını izlemelisiniz. Fışkırarak kusma köpeklerde farklı bir cisim yutmuş olduğunu, onu çıkartmaya çalıştığını gösterebilir. Köpüklü bir kusmuk ise köpeklerde stres içerisinde olduğu veya mama değişikliğinde karşınıza çıkabilecek bir durum olabilir.

Köpekler de kediler gibi kusmak ve midelerini rahatlatmak için çim yemektedirler. Köpeğiniz fazla çim yeme eğiliminde ise köpeğinizde karın ağrısı mevcut olabilir.

Köpeklerde Kusma Tedavisi

Köpeklerde ve kedilerde şiddetli ve uzun süren kusmalar dehidrasyona neden olabilmektedir. Dehidrasyon köpeğinizin vücudunda aşırı sıvı kaybı ve minerallerin azalması anlamına gelmektedir. Bu durumun daha kolay çözülebilmesi adına kaybedilen sıvının köpeğinize verilmesi gerekmektedir.

Gıda alerjisinden kaynaklanan kusmalarda ise köpeğinize uygun bir diyet mama kullanılmalıdır. Mide kanseri gibi hastalıklarda ise kemoterapi veya cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir.

Köpeklerde kusma tedavisi için kusmaların asıl sebebinin bulunması gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kusmaların incelenmesi, gözlemlenmesi, veteriner hekiminiz eşliğinde yapılmalı ve uygun tedavi yöntemi bulunmalıdır.

Kusmalar Nasıl Önlenebilir?

Kedi veya köpeklerde kusma durumu bir şeylerin ters gittiğinin işareti olabilmektedir. Kusmaları farkettiğinizde köpeğinizin mama ve suyunu kaldırın. Bir şey yemeden ve içmeden kusmalar devam ediyor ise veteriner hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Yabanci cisim yutmadan kaynaklı kusmaların önüne geçmek için köpeğinizin yutabileceği, köpeğinize zarar verebilecek cisimleri kaldırmalısınız.

Yine daha önce belirttiğimiz gibi mama değişikliği işlemini yavaş yavaş yapmalısınız, önceki maması ile yeni mamasını karıştırıp zamanla önceden kullandığınız mamayı azaltarak değiştirmelisiniz. Bu şekilde mama değişikliğinden kaynaklanan kusmaları engellemiş olursunuz.

Faydalanılan Kaynak

https://petfriends.social/bilgiler/Kopekler-Neden-Kusar

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz