Köpek Hastalıkları Köpekler Köpekler Genel

Köpeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde soğuk algınlığı çok sık görünen bir hastalıktır. İnsanlarda nasıl mikrop ve virüsler dolayısıyla oluyorsa köpeklerde de aynı şekilde bazı virüsler ve mikroplar aracılığı ile oluşur.

Köpeklerde soğuk algınlığı hastalık kapmış olan bir başka köpekten de bulaşabilmektedir. Stres, düşük bağışıklık sistemi ve havaların kötülüğü de soğuk algınlığı sebeplerinden olabilir. Köpeklerde soğuk algınlığı hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

Köpeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri

 • Öksürük,
 • Gözlerinde akıntı,
 • Burunda yeşil ve sarımsı akıntı,
 • Hapşuruk,
 • Halsizlik ve uyuşukluk

İnsanlardan Köpeklere Soğuk Algınlığı Geçer mi ?

İnsanlardan köpeklere soğuk algınlığının geçmesi mümkün değildir. Köpekler arasında bulaşıcılık mevcuttur ancak insandan köpeğe kesinlikle bulaşmamaktadır. Sebebi ise insanların soğuk algınlığına kapılması ile köpeklerin soğuk algınlığına kapılmasının sebeplerinin farklı olmasıdır.

köpeklerde soğuk algınlığı

Köpeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi İçin Yapabilecekleriniz

 • İlk olarak köpeğinizin sıvı alımını arttırmalısınız. Köpeklerde soğuk algınlığı hastalığı köpeğinizin hızlı sıvı kaybına neden olur. Bundan dolayı köpeğinize sık sık su ve tavuk suyu gibi takviyelerde bulunabilirsiniz.
 • Köpeğinizin sinüslerinin açılması amacı ile buhar solumasını sağlayabilirsiniz. Bir kabın içerisine sıcak su doldurun ve köpeğinizin bu sıcak suyun buharını solumasını sağlayın. Tabii bu sırada köpeğinizi sıcak suya ve buhara çok yaklaştırmamaya çalışın.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için güçlendirici besin takviyesinde bulunabilirsiniz. Köpeğinizin soğuk algınlığına kapılma riskini daha aza indirgeyebilirsiniz. İyi bağışıklık sistemine sahip köpekler dengesiz hava şartlarına karşı daha dayanıklı olabilirler.
 • Vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. A, C ve E vitamini içeren gıcalar köpeğinizin bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi soğuk algınlığının yanı sıra farklı hastalıklara karşı da dayanıklı olmasını sağlar.
 • Veteriner desteği ile öksürüğünün ve soğuk algınlığının geçmesinde faydalı olacak ilaçlar verebilirsiniz. Öksürüğünün giderilmesi köpeğinizin büyük oranda rahatlamasına fayda sağlayacaktır.
 • Köpeğiniz soğuk algınlığına kapılmadan önce tedbirler almalısınız. Bu tedbirler de köpeğinizi soğuk havalarda evde tutmakla başlayabilir. Soğuk havalar Köpeklerde soğuk algınlığı hastalığının en büyük etkenlerinden biridir. Soğuk havalarda, kış mevsiminde sıcak bir battaniye ile köpeğinizi ısıtabilirsiniz.

Yukarıdakileri yapmanız halinde köpeğiniz hala iyileşmiyorsa veteriner hekiminize danışmalısınız. Kendi başınıza ilaç tedavisi yapmayınız. Yanlış ilaç ve yanlış tedavi daha kötü hastalıklara sebep olabilir.

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz