Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Maltese Terrier Cinsi Köpek Özellikleri – Malta Terrieri

Maltese Terrier Cinsi Köpek Görünümü

Malta Köpeği ve Malta Terrieri adıyla da anılan Maltese Terrier cinsi köpek ipeksi, dümdüz ve bembeyaz bir tüy yapısına sahiptir. Minik bir vücudu vardır ancak bu minik vücudun altında güçlü, sağlam bir köpek bulunmaktadır. Alt kürkü yoktur, tüyleri kıvırcık olmaz, dümdüzdür. Kürkünün toplam uzunluğu 22 – 23 cm kadar uzun olabilir. Rengi beyazdır ancak fildişi diye de söylenebilir. Kulakları uzun ve aşağı doğru düşük bir haldedir. Kulakları ve kuyruğu da uzun tüylerle kaplıdır. Göz yapısı koyu renkli  ve yuvarlaktır. Burun kısmında ucu hafif sivridir. Genellikle burunları siyahtır. Alnı belirgindir. Maltese Terrier Güçlü ve sağlam bir köpektir.

Karakteri

Maltese Terrier cinsi köpekler hareketli, canlı bir karakter yapısına sahiptir. Sahibi ile oyunlar oynamaktan ve sahibiyle vakit geçirmekten oldukça hoşlanırlar. Sahiplerine sadık ve onlara bağlıdırlar. Sahibine karşı kibar bir köpektir. Zeki bir köpektir. Küçük ödüller ile bazı numaralar öğretebilirsiniz. Eğitilmeye bir nevi açık bir köpek cinsidir. Diğer hayvanlarla anlaşmakta zorluk yaşamaz, kolay ve rahat anlaşabilir. Su ile oynamaktan hoşlanıırlar. Dışarıda su ile oynama girişimleri oldukça fazla olabilir. Ve bu oyunlar sonrasında evde banyo yaptırılması gerekebilir. Çocuklarla bazen anlaşmada sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Bu cinste bazıları tuvalet eğitimini zor alabilirler. Ve bazıları yemek seçmektedirler. Maltese Terrier cinsi köpekler fazla şımartılmamalıdır. Yoksa gelen misafirlerinizi kıskanabilirler.

maltese terrier

Bakımı

Maltese Terrier köpekleri yumuşak, uzun ve gösterişli bir kürke sahiptirler. Bu güzelliği sebebiyle en çok tercih edilen cinsler arasındadırlar. Tabii bu güzelliğin bazı bakım zorlukları da mevcut. Bu gösterişli kürkün her gün fırçalanması gerekir. Göz, ağız çevresi nemli bir bez yardımı ile düzenli olarak temizlenip silinmesi gerekir. Kulak çevresindeki tüyler fazla uzun olduğu takdirde kesilmelidir. Kulak temizliğine de günlük olarak kontrol ve bakım gerekmektedir. Baş üstündeki tüyler lastik veya toka ile toplanabilir. Bu uzun tüyler zannedilenin aksine fazla tüy dökmemektedir.

Ortalama ömürleri ise 15 – 17 yıl arasındadır.

Kökeni

Malta Terrieri  Yunanlı bir filozof tarafından Melita ırkı adı ile tanımlanmıştır. Minyatür Spainel ve Poodle kanı karıştırılıp İtalya’da üretilmiştir. Adına şiir yazılmış bir cinstir. Günümüzde Maltese Terrier, Malta Köpeği, Malta Terrieri adıyla da anılmaktadır.

 

 • 8/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 8/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Korunma - 6/10
 • 7/10
  Hayvanlarla Dostluk - 7/10
 • 6/10
  Soğuğa Dayanıklılık - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 4/10
  Bekçilik - 4/10
 • 4/10
  Çocuklarla Dostluk - 4/10
6.2/10

Özellikleri

Boyutları : Oyuncak
Erkek Boy : 21 – 25 cm
Dişi Boy : 20 – 23 cm
Erkek Kilo : 3 – 4 kg
Dişi Kilo : 3 – 4 kg
Tüy Uzunluğu : Uzun
Renkleri : Beyaz

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz