Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Manx Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Manx kedileri ile alakalı bilgiler mitoloji kitaplarında yer almaktadır. Manx cinsi kedi Büyük Britanya sahilinde Man adasında ilk defa görülmüştür. Bu cins kediler kuyruksuz kedi olarakta geçmektedir. Kuyruksuz olmalarının sebebi ise kitaplara göre ; İspanyol savaşçıları Manx cinsi kedilerin kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapmış olmalarıdır. Yüzyıllarca İspanya’da görülmüşlerdir. Phoenicians ve İspanyol Armada sallarıyla yolculuk ederken sal kazasının sonunda Man adasına sığınmışlardır. Daha sonradan tanındıkları bilinir.

Manx Cinsi Kedi Görünümü

Manx kedilerinin boyutları ne çok büyük ne de çok küçüktür. Orta boyutlarda vücut yapısı vardır. Tabii ki en çok göze batan özelliği kuyruksuz olmasıdır. Manx kedilerinin kuyrukları bulunmamaktadır. Bu cins kediler normal kediler gibi yürümek yerine tavşan gibi hoplaya hoplaya giderler. Dolgun ve yuvarlak bir vücut yapısı vardır. Yuvarlak olmasına rağmen sert kaslara sahiptir ve kompakt bir gövdesi vardır. Kafa yapısı oval, orta yuvarlak şekildedir. Çene yapısı ise üçgen gibidir ve minik bir çenesi vardır. Tüyleri ise düzdür. Çift katmana sahiptir. Genellikle görünen renkleri kahverengi, gümüş renkleri ve 2 – 3 renkli kaplumbağa desenli olabilirler. Göz yapısı canlı ve parlak olmaktadır. Rengi ise tüylerine uyar. Sarı, yeşil ve bakır renklerinde görülebilir. Ortalama kiloları 5 ile 6 kilo arasında değişir. Manx kedileri 12 ve 14 sene arasında ömre sahiptir.

Manx Kedisi Karakter Yapısı

Bu ırk kediler sakin, akıllı ve sahibine sadık bir yapıdadır. Her kedi gibi aktif, hareketli, soğukkanlı ve dikkatli bir kedidir. Çok akıllı ve zeki bir karakter yapısına sahip olan Manx’lar tüm petlerle anlaşabilirler. Sahiplerine çok bağlı olurlar. Bu bağlılıkları onları sevimli gösterir. Sahiplerine kendilerini sevdirmekten hoşlanırlar. Bu kediler suyu seven nadir kedilerdendir. Avcı kedisi olarak bilinirler. Hisleri kuvvetlidir ve refleksleri oldukça iyidir. Girdikleri ortama çabuk alışırlar.

Bakımı

Bu güzelliklerin bakımı oldukça kolaydır Düzenli olarak tüylerinin taranması onlar için yeterli olacaktır.

Beslenmesi

Bu tür kediler de her kedi gibi kuru mama ile beslenebilirler. Mama miktarı günlük olarak alacağınız mamanın besin içeriğine, kedinizin yaşına ve kilosuna göre değişmektedir.

 

 • 8/10
  Aktiflik - 8/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 7/10
  İlgiye İhtiyaç - 7/10
 • 8/10
  Uysallık - 8/10
 • 9/10
  Zeka - 9/10
 • 7/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 7/10
 • 7/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 7/10
 • 8/10
  Sıcakkanlılık - 8/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 8/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 8/10
7.7/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz