Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Minyatür Pinscher Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı (Miniature Pinscher)

Minyatür Pinscher cinsi köpeklerin Doberman köpekler ile akraba oldukları düşünülür ancak bu doğru bir bilgi değildir. Doberman cinsi köpeklere göre çok daha geçmişe dayalı bir hikayeleri vardır. Almanya’da terrier ırklarından meydana gelmiştir bu ırk. Minyatür Pinscher  cinsi köpekleri insanlar çiftliklerindeki fareleri zapt etmek amacı ile kullanırlardı. Pincsher sözcüğünün Almanca karşılığı bizdeki Terrier’dır. Minyatür Pinscher köpekleri iyi arkadaşlık edebilmeleri dolayısıyla itaat yarışmaları, bekçilik gibi konumlarda oldukça başarılıdırlar.

Minyatür Pinscher Cinsi Köpek Görünümü

Bu tür köpekler adından da anlayacağımız üzere minyatür, küçük, kompakt, güçlü ve bir o kadar da narin bir köpektir. Zarif bir görünüme sahiptir. Sırtı düz veya arkaya doğru eğik olabilmektedir. Patileri de vücudu gibi küçüktür, kedi patisine benzetilmektedir. Çenesi oldukça güçlüdür. Gözlerinin şekli ovaldir ve renkleri ise genellikle koyu renklerde olmaktadır. Tüyleri kısadır. Kısa olmasından dolayı tüy bakımı bir çok köpek türüne göre çok daha kolay gerçekleşebilmektedir. Kürklerinin rengi siyah, ten rengi veya kahve tonlarında olabilir. Yürüyüşleri biraz kendilerine özgüdür. Hafif yüksek yüksek adımlar atmaktadırlar.

Karakteri

Genellikle vücut olarak minik olan dostlarımız diğerlerine oranla daha bir cesur olabilmektedirler. Minyatür Pinscher cinsi köpeklerimiz de tıpkı diğer minik arkadaşları gibi kendilerine güvenen, cesur karakter yapısına sahiptir. Biraz başına buyruk, biraz mağrur bir yapısı vardır. Havlamayı oldukça severler. Ki bu özellikte genellikle bu tarz köpeklerde aynıdır. Bu özelliklerinin yanında sahiplerine oldukça bağlı, sadık bir köpektir. Zeki ve eğlencelidir, oyunlar oynamaktan büyük zevk alır. Küçük vücudundaki büyük kalbi onu çok sevimli ve sadık bir tür yapmaktadır. Koruma içgüdüleri fazla ileri safhada değildir. Tanımadığı köpeklere karşı saldırgan olabilmektedir. Diğer ev hayvanları ile ve bunaltmayan çocuklar ile arası iyi olabilir. Yabancılara karşı biraz mesafeli olabilmektedir. Bu durumu siz yavruyken eğitmeye başladığınız takdirde istediğiniz şekilde eğitebilirsiniz. Eğitilmesi kolay bir köpektir, tabii yavruyken başlanırsa. Yavruyken sosyalleştirilmesi önerilir. Bu tür köpekler için Kucak Köpeklerinin Kralı tamlaması kullanılmaktadır bazen.

Bakımı

Minyatür Pinscher köpekleri apartmanda yaşayabilirler. Evde aktif, hareketli bir köpektir.Soğuğa karşı çok dayanıklı değildir. Soğuk havalarda korunmalıdır. Ev içerisinde veya bahçede ona yeterince egzersiz yaptırmalısınız. Günlük yürüyüşler ve koşular onun için gereklidir. Tüyleri kısa olduğundan dolayı fazla tüy bakımı gerekmez. Düzenli aralıklarla fırçalanması yeterlidir. Gerektiği takdirde kuru şampuanla temizleyebilirsiniz. Fazla tüy dökmemektedir.

 

 

 • 5/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 5/10
 • 7/10
  Başka Petlerle Geçinme - 7/10
 • 7/10
  Çocuklarla Anlaşma - 7/10
 • 6/10
  Yabancılarla Anlaşma - 6/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
 • 5/10
  Koruma - 5/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
6.6/10

Özellikleri

Boyutları : Küçük
Erkek Boy : 25 – 30 cm
Dişi Boy : 25 – 28 cm
Erkek Kilo : 4 – 5 Kg
Dişi Kilo : 4 – 5 Kg
Tüy Uzunluğu : Kısa
Renkleri : Siyah , ten rengi, kahverengi beyaz

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz