Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Minyatür Poodle Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

minyatür poodle cinsi köpekMinyatür Poodle cinsi köpek Batı Avrupa’da 400 yılı aşkın süredir bilinmektedir. Geçmiş yıllarda Avrupa ülkelerinin hangisinin köken ülkesi olduğu bilinmemekteydi ancak günümüzde kökeninin Fransa olduğu resmi kayıtlara geçilmiştir. Poodle kelimesi Almanca’da suda oynayan anlamına gelmektedir. Minyatür Poodle cinsi köpek eskiden avcılıkta kullanılırdı. Daha sonraları Fransızlar tarafından Poodle’nın zekasını ve eğitilebilirliğini şovlarda kullanmak üzere Poodle köpeğini sirk köpeği olarak yetiştirmiştir. Fransız Poodle, Canishe (Kaniş) olarakta geçmektedir. Poodle’lar aralarında Toy, Minyatür ve Standart Poodle olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Minyatür Poodle Cinsi Köpek Görünümü

Minyatür Poodle cinsi köpek kare vücut yapısına sahiptir. Boyutları haricinde Poodle cinsi köpeklerin karakter yapısını taşımaktadır. Kürkü ve tüyleri sert ve kıvırcık tüylerden oluşur. Traş edildiği zaman zarif, asil ve kendine güvenen bir köpek cinsi ortaya çıkar. Kafası uzundur, burnu da kafasına orantılıdır, uzun bir burnu vardır. Gözleri yuvarlak ve koyu renktedir. Kahverengi kürke sahip Poodle cinsi köpeklerde göz rengi koyu amber, kayısı rengi Poodle cinsi köpeklerde ise düz amber renginde gözler görülebilir. Sırt hizasına denk gelen omuzların arka kısmının hafif alçak durması karakteristik bir özelliktir. Kalça kısmıda yuvarlaktır. Kuyrukları genelde kısaltılmaktadır.

Poodle Cinsi Köpek Karakter Yapısı

Minyatür Poodle köpeği sevimli, zeki ve neşeli bir köpektir. Eğitilmesi oldukça kolaydır, eğitime açık bir karakteri vardır. Sirklerde yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Sirklerde şovlar yapmak üzere eğitim almaya çok müsait bir köpek ırkıdır. Sahibine karşı çok sadıklardır. Koruyucu özellikleri bulunur. Bekçilikte de kullanılabilirler. Poodle cinsi köpeklerin söylenenleri anladığı söylenmektedir. Tanımadığı insanlara karşı mesafeli yaklaşmaktadır. Sosyallik eğitimi yavruyken verilmeye başlamalıdır. Çocuklarla oynamaktan hoşlanırlar. Fazla havlayabilirler. Köpeklerle ve diğer petlerle anlaşabilirler.

Apartman dairesinde beslenebilirler. Su ile oynamaktan hoşlanırlar. Günlük olarak koşu ve yürüyüşler yaptırılmalıdır.

Poodle Cinsi Köpek Bakımı

Poodle cinsi köpekler bakımı zor olan köpeklerdendir. Düzenli aralıklarla yıkanması gerekir. 2-3 ayda bir tüylerinin traş edilmesi gerekir. Kulaklarının çevresindeki tüylerde düzenlenmelidir. Kulakları parazite müsait olduğundan kontrol altında olmalıdır. Dişleri günlük fırçalanıp temizlenmelidir. Çok tüy döken bir ırk değildir.

 • 9/10
  Başka Köpeklerle Geçinme - 9/10
 • 9/10
  Başka Petlerle Geçinme - 9/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 7/10
  Yabancılarla Anlaşma - 7/10
 • 8/10
  Sadıklık, İtaat - 8/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
 • 8/10
  Koruma - 8/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
8/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz