Kuşlar

Muhabbet Kuşu Banyosu Nasıl ve Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Muhabbet kuşları temizliğine ve hijyenine yeterli bakım yapıldığı sürece gayet uzun ömürlü, sağlıklı olabilirler. Muhabbet kuşu banyosu için kuşların alıştırılması gerekmektedir. Sahiplerinin ellerinden yem yiyip, su içen muhabbet kuşları banyoya daha çabuk alışırlar. Her muhabbet kuşu değişik tarzda banyo yapmaktan hoşlanabilir. Zamanla, kuşunuzun hal ve hareketlerini gözlemleyerek kuşunuzun hangi yöntem ile banyo yapmaktan hoşlandığını çözebilirsiniz.

Muhabbet kuşu banyosu için ilk olarak denemeniz gereken yöntem pet shoplardan alacağınız kuş banyoluğudur. Resimdeki gibi bir kuş banyoluğu aldığınızda içine ılık su koymalısınız. Koyacağınız suyun yüksekliği kuşunuzun boyunu geçmemelidir. Kuşunuzu banyoluğa çekmek için içerisine marul, oyuncak tarzı eşyalar kullanabilirsiniz.

Muhabbet kuşları musluk altında akan su ile de yıkanabilirler. Musluktan akan hafif ve ılık su ile yıkanabilirler. Bu yöntemle kuşunuzu yıkarken suyun kuşunuzun üzerine çok sert akmamalıdır. Su ile kuşunuzun arasında fazla mesafe olmamalıdır. Yüksek mesafeden akan su kuşunuza sert gelebilir. Kuşunuzun hareketlerinde bir farklılık, ürkeklik görmediğiniz sürece bu şekilde yıkamaya devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler ile kuşunuzu yıkayamazsanız yağmur yöntemini de kullanabilirsiniz. Kafesin plastik alt kısmını çıkartarak demir kısmını kuşunuz içerideyken banyoya götürün. Duş başlığını yavaşça su az açıkken kafese doğru götürebilirsiniz. Duş başlığı ile kafesin bir kısmına yağmur yağıyor hissi vermelisiniz. Yavaşça akan ılık suyun altına bir süre sonra kuşunuzun geleceğini görebilirsiniz.

Kuşunuzu spreyleme yöntemi ile de yıkayabilirsiniz. Çiçek sulama spreyleri ile kuşunuzu yıkamanızda faydalı olabilirler. İçi temiz, başka bir işlem için kullanılmamış olan sprey şişelerine ılık suyu koyarak kafes içerisindeki kuşunuza uzak mesafeden sıkabilirsiniz. Kuşunuz ile dostluk bağlarınız ve onun size karşı güveni güçlendiğinde bu yöntemle yıkayabilirsiniz, daha sonrasında yukarıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz.

Muhabbet kuşları yıkandıktan sonra kurulanmalı mıdır?

Kuşunuzu yıkadıktan sonra herhangi bir kurutma işlemi yapmanıza gerek yoktur. Yapacağınız herhangi bir hata kuşunuza istemeyerek zarar vermenizi sağlayabilir. Kuşlar kendi kanatları ile kurulama işlemi yapabilirler.

muhabbet kuşu banyosu

Muhabbet kuşu banyosu ne sıklıkla yapılmalıdır?

Muhabbet kuşları banyo zamanlarını kendileri belli ederler. Kuşunuzu gözlemleyerek, kuşunuz gagası ile vücudunu temizliyorsa banyo zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

Ortalama bir süre vermek gerekirse 15 günde bir banyo yaptırılabilirler. Hava durumuna göre bu süre 1 aya kadar uzatılmalıdır. Serin, soğuk havalarda kuşunuzu yıkama işlemini ertelemelisiniz.

 

Faydalanılan Kaynak

http://muhabbet–kusu.blogspot.com/2013/01/muhabbet-kuslari-nasil-ve-ne-siklikle-banyo-yapmalidir.html

 

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz