Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Sfenks Kedisi (Tüysüz Kedi) Özellikleri ve Bakımı

Sfenks Kedisi çoğunlukla Tüysüz Kedi olarak bilinmektedir. Tesadüfen bulunan bir cinstir. Kanada’da genetik bir mutasyon sonucunda iki evcil kediden bir tanesi tüysüz doğmuştur. Farklılığından dolayı kedilerin sahipleri tüysüz kedileri çoğaltmak için koyulmuşlardır. Kedilerde tüysüz gen çekiniktir. Bir tüylü bir tüysüz çiftleştiğinde bazen tüylü bazen tüysüz kedi doğmaktadır. Böyle ilerledikçe Sfenks Kedisi çoğalmıştır. Net olarak ise 2002 yılında kedi cinsi olarak kabul edilmiştir.

Sfenks Kedisi (Tüysüz Kedi ) Görünümü

Sfenks Kedisi (Tüysüz Kedi) görünümü zaten herkesinde bildiği üzere bambaşkadır. En çok dikkat çeken özelliği görünümüdür. Tüysüz kedi olarak bilinen Sfenks Kedisi aslında tam olarak tüysüz değildir. Kısmi olarak az miktarda tüyü bulunmaktadır. Ciltleri fazlasıyla yumuşak ve sıcaktır. Dokunulduğunda değişik bir his yaratır. Bu tüyler dolayısı ile kış ayları için uygun bir kedi türü değildir. Orta büyüklükte bir kedidir. Gözleri fazlası ile büyük ve açık olarak bilinir. Çevik kasları sayesinde çok atik hareketlerde bulunabilierler.

Sfenks Kedisi (Tüysüz Kedi) Karakteri

Sfenks Kedisi oldukça ilgi sever bir kedidir. Bu ilgi sevme durumları iyi bir durumdur. Farklı görünümleri dolayısıyla zaten ilgi çeken bu türlerin ilgi sevmesi iyidir. Çevresindeki insanların ilgisini çekmek ister ve onların mutlu olmasını ister. Bu durum onların veterinerler ve insanlar tarafından kolay tutulmasını ve sevmesini sağlar. İnsanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Bundan dolayı terapi kedisi olarak ta kullanılabilmektedirler. Her kedi gibi Sfenks Kedileri de ilgi görmediği zamanlarda kendi halinde takılır, sinek – böcek avlar. Etrafı gezer, tırmanır, yüksek mekanlar keşfeder. Evde yalnız kalmak onunda pek hoşuna gitmeyebilir. Sfenks yada başka türden bir kedi arkadaş alabilirsiniz onun için. İyimser ve sosyal kişiliği sayesinde çok iyi anlaşabilir diğer türlerle de. Bir köpek bile olabilir bu ev arkadaşı onun için.

Sfenks Kedisi ( Tüysüz Kedi) Bakımı

Tüysüz olsalar dahi onlar da taranma ihtiyacı duyarlar. En az diğer türler kadar taranmalıdırlar. Derilerini losyonlar ile nemlendirmelisiniz. Haftalık banyo yaptırılmalıdırlar. Bebek şampuanları veya nemlendirici şampuanlar kullanılabilir. Yavruyken banyo yapmaya alıştırıldıklarında sizin için bu durum zorluk çıkarmayacaktır. Günlük veya haftalık olarak düzenli ağız bakımı ve kulak bakımı yapılmalıdır. Aynı şekilde göz çevresi de sürekli kontrol edilmeli ve silinmelidir. Tırnakları 2-3 haftada bir kesilmelidir. Kum kabı her kedi türünde olduğu gibi günlük temizlenmelidir. Kirli kum alınmalıdır. Aksi takdirde kum kabı yeterince temiz olmadığında farklı yerlere tuvaletini yapabilirler. Normalde kedilerin kıyafet giymeleri çok uygun değildir ancak Sfenks Kedileri için bu durum farklıdır. Sizin üşüdüğünüz anlarda onlarında üşüme ihtimali yüksektir. Bu yüzden onlar için kalın kıyafetler alabilirsiniz.

 

 

 • 8/10
  Aktiflik - 8/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
 • 9/10
  İlgiye İhtiyaç - 9/10
 • 8/10
  Uysallık - 8/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 6/10
 • 5/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 5/10
 • 8/10
  Sıcakkanlılık - 8/10
 • 8/10
  Çocuklarla Anlaşma - 8/10
 • 8/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 8/10
7.7/10
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz