Kedi Irkları Kediler Kediler Genel

Siyam Kedisi Özellikleri – Siyam Kedisi Bakımı

siyam kedisiSiyam kedisi en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Siyam kedisi kökenini inceleyecek olursak ; Tayland’ın kutsal tapınaklarda beslenmiştir ve buradan dünyaya yayılmıştır. Anavatanı Tayland olduğundan dolayı orijinal adı Wichien Maat olarak geçer. Avrupa ve Amerika kıtasına yayılması ise 1800’lü yıllarda olmuştur. Günümüzde Amerika’da oldukça fazla beslenmektedir.

Siyam Kedisi Görünümü

Vücutları genellikle kül rengindedir. Kül renginin yanında açık ve koyu kahverengi renkleri de bulunmaktadır. Göz renkleri genelde masmavidir. Gözlerinin güzelliği ön plandadır. Deniz mavisi rengindedir genellikle. Siyam kedisi yavruyken genelde krem ve beyaz renklerindedir. Yaşları ilerledikçe kürk rengi daha belirginleşmektedir. Vücut renklerinin karakterlerini yansıttığı söylenmektedir. Tüy yapısı kısadır. Erkek siyam kedisi 4 ile 9 kilo arasında değişir. Dişi siyam kedisi ise 3 ile 5 kilo arasında değişmektedir. Boyları ise erkeklerde 60, dişilerde 55 cm civarlarındadır.

Siyam Kedisi Karakteri

Bu tür kediler genel itibari ile sakin ve uslu bir karakter yapısına sahiptir. Tırmalama, tırnak çıkarma huyları pek yoktur. Tırnakları hassas olduğundan oyun oynarken kırılma olasılığı yüksektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kürklerinin renkleri kedinin karakterine göre değişmekte olduğuna dair söylentiler mevcuttur. Açık kahverengi siyam kedileri oyuncu ve hareketli, gri olan siyam kedileri sessiz, içine kapalı olduğu söylenir. Genel özellikleri arasında zekasının ileri derecede olduğu vardır.

Diğer petlerle iyi anlaşabilmektedir. Tırnak çıkarma ve tırmalama huyu olmadığından çocuklarla ve insanlarla iyi anlaşırlar. Uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar. İlgi seven, duygusal bir kedi türüdür siyam kedisi. Eğitimi doğru ve düzgün bir şekilde verildiğinde tasma ile gezdirmeye uygun bir kedi türüdür. Ortalama ömürleri 15 yıldır.siyam kedisi özellikleri

Bakımı

Günlük bakım gerektirmeyen bir kedi cinsidir. Genel olarak kedilerin bakımları kolaydır. Siyam kedilerinin de aynı şekilde bakımları oldukça kolaydır. Apartman dairesi veya bahçeli bir evde rahatlıkla yaşayabilmektedir. Hareketli bir yapısı olduğundan oyun oynamaya bayılırlar. Enerjisini gidermek adına oyunlar oynayabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığı her kedide olduğu gibi onda da kolayca öğretilebilir. Tüyleri kısa olduğundan dolayı fazla dökülmemektedir. Sık taranma  ihtiyacı duymaz bundan dolayı.

Beslenmesi

Beslenme konusunda mama önerisi vermemekle birlikte kuru mama ile beslenebilirler. Mama seçimi ve günlük mama miktarı konusunda veterineriniz ile iletişime geçmeniz önerilir.

 

 

 • 8/10
  Aktiflik - 8/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
 • 9/10
  İlgiye İhtiyaç - 9/10
 • 9/10
  Uysallık - 9/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Özgürlüğüne Düşkünlük - 6/10
 • 6/10
  Sağlık ve Dayanıklılık - 6/10
 • 9/10
  Sıcakkanlılık - 9/10
 • 9/10
  Çocuklarla Anlaşma - 9/10
 • 7/10
  Diğer Petlerle Anlaşabilmesi - 7/10
8/10

Özellikleri

Karakteri :Sevgi ve ilgi seven, hareketli, canlı
Bakımı : Haftada bir taranması yeterlidir
Tüy Şekli : Kısa
Vücut Yapısı : Minik

Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz